Basın > Doğa Sigorta ortaklık zorunluluğunu kaldırdı artık tüm branşlarda sadece poliçe kesilecek / Sigorta Medya

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, 1 Haziran 2016 tarihi itibarıyla kasko-trafik gibi motor branşı ürünleri de dâhil tüm branşlarda ortaklık zorunluluğunu kaldırarak sadece sigorta poliçesi kesmeye başladıklarını söyledi.

Açık kooperatif hüviyeti ile poliçe tanzim eden Doğa Sigorta, artık tüm branşlarda herhangi bir ortaklık üyelik işlemi yapmadan poliçe tanzim ediyor. 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren gerekli tüm çalışmaları tamamlayan Doğa Sigorta, tıpkı anonim şirketlerde olduğu gibi sadece poliçe kesiyor. Doğa Sigorta’nın ortaklık zorunluluğunu kaldırarak sadece sigorta poliçesi kesmeye başlamasıyla ilgili açıklama yapan Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, “Kooperatif sigortacılığındaki bu yeni dönemde amacımız motor dışı ürünlerin üretimimizdeki ağırlığını artırmak” dedi.

İşleyiş, tüm sigorta şirketleriyle aynı olacak

Türkiye’de kooperatif olarak poliçe tanzim etmek isteyen sigorta şirketlerinin kapalı kooperatif olarak poliçe kestikleri kişiyi önce üye/ortak yapıp sonrasında poliçelerini kestiklerini söyleyen Nihat Kırmızı, “2014 yılında kurulan Doğa Sigorta’da bu bağlamda kuruluşunda üye ortak ilişkisiyle poliçe kesmeye başladı. 2015 yılında ortak dışı işlem yapabilmek için Doğa Sigorta, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Müsteşarlığın öngördüğü tüm yasal ve mali yükümlülükleri yerine getiren Doğa Sigorta, 2015 Temmuz ayı itibariyle açık kooperatif hüviyetini kazandı. Bu tarihten itibaren birçok üründen ortaklık zorunluluğunu kaldırdı ve kademeli olarak ortak dışı işlem yapma şekline gelmek için sistemsel çalışmalara hız verdi. Doğa Sigorta 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren gerekli tüm çalışmaları tamamladı ve kasko-trafik gibi motor branşı ürünleri de dâhil tüm branşlarda ortaklık zorunluluğunu kaldırarak sadece sigorta poliçesi kesmeye başladı. Tıpkı anonim şirketlerde olduğu gibi sadece poliçe kesilebilecek ve işleyiş sigortalı açısından tüm sigorta şirketleriyle aynı olacak” dedi.

Yeni uygulama çok başarılı olacak


 Amaçlarının motor dışı ürünlerin üretimlerindeki ağırlığını artırmak olduğunu ifade eden Kırmızı, bilgilendirme mesajı ve ortaklık belgesi, ortaklık payı gibi uygulamalar olmadan poliçe kesileceğini vurguladı. Acentelerinden motor satışı yapsalar bile her poliçeyle birlikte motor dışı yeni bir ürün satışı yapmaları konusunda sigortalılarını yönlendirmelerini ve bilgilendirmelerini istediklerini ifade eden Kırmızı, “Yılsonunda ortaya çıkacak sonuçta bu uygulamanın çok başarılı olduğunu da hep beraber göreceğiz. Şirketimize acentelerimize ve sigortalılarımıza hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Satış kanallarımızdan motor dışı poliçelere de yönelmelerini bekliyoruz

Doğa Sigorta aracılarından, poliçe almak isteyen tüm sigortalılara bilgilendirme mesajı, onay kodu ve sigortalıdan alınan ortaklık belgesinin kendilerini zorladığı yönünde geri bildirim aldıklarını söyleyen Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, bu durumun da özellikle motor dışı üretimde düşüşe neden olduğunu kaydetti. Kırmızı, sözlerine şöyle devam etti: “Çapraz satışı teşvik edeceğini ve operasyonel anlamda rahatlatacağını düşündüğümüz bu yeni uygulamalarla tüm satış kanallarımızdan yangın, ferdi kaza, yuvam gibi poliçelere yönelmelerini bekliyoruz.”

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM!