Basın > Doğa'da hedef "tekafül" - Sigorta Gündem

Tekafül sigortacılığında pazara girmeye hazırlanan Doğa Sigorta yurtdışı reasürans şirketleri ile görüşüyor

Eğitim, bilişim, sağlık başta olmak üzere birçok farklı sektörde faaliyetlerini sürdüren Doğa Grubu'nun bünyesindeki Doğa Sigorta, Mayıs ayında elementer sigorta alanında İslami usullerdeki ilk sigorta faaliyeti olan Tekafül'e başlamayı planlarken bu alanda liderlik hedefliyor. Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı Reuters'la yaptığı söyleşide, tekafül sigortacılığı alanında reasürans şirketi olmadığı için yurtdışından dünyanın önde gelen reasürans şirketlerinden Swiss Re'nin yanı sıra Körfez ve Malezya'dan reasürans şirketleri ile tekafül konusunda işbirliği konusunda görüştüklerini ve sonuçlanması için birkaç teknik detayın kaldığını söyledi.

Dayanışma anlamına gelen "Tekafül" sigortacılığını, yani İslami usullere uygun olan sigortacılığı daha iyi yapabilmek için anonim şirket yerine kooperatif olarak kurulduklarını ifade eden Kırmızı, "Şu anda kooperatifte geleneksel sigortacılık yapıyoruz...Tekafül sigortacılığının alt yapısı ise hazırlanmakta, Mayıs ayı itibariyle tam olarak hazırlanmış oluruz. Hazine'den şifai olarak da olsa gerekli izinleri aldık. Neler yapmamız gerektiği ile ilgili görüşlerini aldık. Hedefimiz Mayıs ayında poliçe üretmek" dedi.

Kırmızı, Türkiye'nin İslam ülkesi olmasından dolayı hassasiyetleri olduğunu belirterek, "Tam olarak yüzde 100 yaşamasa bile Müslümanım diyen, İslam ülkesinde yaşayan pek çok kişi 'böyle bir sigortacılık varken neden riske gireyim?' diye düşünebilir" dedi. Haram–helal kaygısını ortadan kaldırmış bir sigortacılık sisteminin toplumda göreceği kabul ve bunun sonucunda da getireceği ekonomik sonuçların önemine işaret eden Kırmızı, "Bunun sigortacılık sektörünü de büyüteceği kanısındayım" diye konuştu.

Reasürans şirketleri ile görüşüyoruz

Geleneksel sigortacılığı devam ettireceklerini söyleyen Kırmızı, 2015 yılında "tekafül" sigortacılığında istenilen hedefler tutturulursa geleneksel sigortacılığı anonim şirket üzerinden yürüteceklerini kaydetti. Kırmızı, "Ama kooperatif üzerinden katılım sigortacılığı büyütmek istiyoruz" diye konuştu. Kırmızı, "Başta Swiss Re olmak üzere Malezya ve Körfez'den görüşmeler tamamlandı birkaç teknik konu hariç ileri aşamaya gelindi" dedi. Kırmızı, Malezya ve Körfez'den hangi şirketler ile görüştükleri konusunda bilgi vermedi. Kırmızı, "Sadece İslam ülkelerinde değil, İslam dışı ülkelerle de şu anda geleneksel sigortada bizim reasürans şirketimiz olan Swiss Re ile tekafül sigortacılığına dönük reasüranslar veriliyor. Swiss Re ile de görüşmelerimiz var. Onların da aynı şekilde Şeriat Kurulu denilen İslami kurallara uygun danışma kurulları var" diye konuştu.

Kırmızı tekafül sigortacılığındaki hedefleri ile ilgili olarak ise, "Mayıs'ta başlarsak bu yıl 70,000 poliçe üretmeyi hedefliyoruz, bu da ortalama 30 milyon lira prim üretimine denk gelecek. 2016'da 250,000 sigortalıya ulaşabiliriz diye düşünüyorum" dedi. Bu alanda Türkiye pazarında lider olmayı hedeflediklerini kaydeden Kırmızı, Türkiye pazarında tekafül sigortacılığı alanında 2018'e kadar en az üç ya da dört şirketin gireceğini tahmin ettiğini kaydetti. Kırmızı "tekafül" sigortacılığı ürünleri konusunda Türkiye'deki katılım bankaları ile işbirliği görüşmeleri yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM!