Doğa Sigorta İkame Kiralık Araç > İkame Kiralık Araç

DOĞA SİGORTA İKAME ARAÇ

Teminat Tanımı:

Poliçe geçerlilik süresince gerçekleşen bir kaza sonucu sigortalı araçta meydana gelen, kasko poliçesi kapsamındaki hasarlar için ve aşağıdaki koşullarda ikame kiralık araç verilir. Aynı yardım olayı için, seyahate devam amacıyla kiralık araç ve ikame kiralık araç maddelerindeki hizmetlerden biri verilecektir.

 

KOŞULLAR

 

 1.  İkame kiralık araç hizmeti, kaza sonucu meydana gelen hasarlar için sigortalı aracın serviste onarım ihtiyacı oluştuğu durumlarda verilecektir. Eksper onayı ile trafikte emniyetli sürüşe engel teşkil etmediği belirlenen hasarlar için ikame araç hizmeti verilmez. (Kaporta, karoseri ve tampon üzerindeki çizikler, göçükler veya koltuk döşeme Mini Hasar Onarım Hizmeti kapsamındaki onarımları gibi)

 1. İkame kiralık araç, hasarlı aracın servisteki onarım süresinin 3ncü maddeye göre yapılacak tespitinin 48 saati geçtiği durumlarda (Pazar günleri hariç) verilir.

 1. Kiralık araç hizmetinden yararlanabilmek için bir hasar dosyası açılmış olması gereklidir. Tur Assist aracın tamir süresinin tespitinde kendi uzmanını görevlendirebilir, gerektiğinde eksper ve tamiratı gerçekleştirecek tamirciden görüş alır, ancak İkame kiralık araç hizmetinden yararlanma süresinin tespitinde Şirket’in kararı esastır.

 1. Tamiratın mutabık kalınan süreden kısa sürmesi durumunda ikame araç iade edilecektir.

 1. İkame Kiralık Araç teminatı poliçede seçilen alternatif doğrultusunda aşağıda açıklanan şekilde sağlanacaktır.

A-    Standart Araç Uygulaması : Araç sahibine karşılıklı mutabık kalınan tamir süresi ile ve her koşulda en fazla poliçede belirtilen gün kadar (olay başına 7 /10 / 15 gün veya onarım süresince) ve yılda en fazla iki kez mümkün olabilen durumlarda rent a car firmasının filosunda bulunan araçlardan sigortalı aracın özelliklerine en yakın ve en fazla C sınıfı olmak üzere ikame araç sağlanır. İkame araç gruplarına örnek olabilecek araçlar aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

Onarım süresince ikame araç alternatifinin seçilmesi durumunda; Poliçe vadesi süresince yılda 2 defa ve onarım süresi boyunca ikame araç temin edilir. Yedek parça bekleme ya da servis yoğunluğu gibi sebeplerle onarım süresinin uzaması halinde ikame araç temini 30 gün ile sınırlıdır.

  

ARAÇ GRUBU

MUHTEMEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ

ÖRNEK ARAÇ TİPLERİ

A – B

Binek tipi, 4-5 kapı, AC , AB, ABS ,

motor hacmi 1200 – 1500 cc  arası

 

HYUNDAI  ACCENT , GETZ

FIAT   PALIO, ALBEA

RENAULT  CLIO

C

Binek tipi, 4-5 kapı, AC, AB, ABS ,

motor hacmi 1300 - 1700 cc arası

 

FORD FOCUS

RENAULT MEGANE

FIAT LINEA

TOYOTA CORALLA

HONDA CIVIC

B-    SEGMENTE SEGMENT UYGULAMASI : Araç sahibine karşılıklı mutabık kalınan tamir süresi ile ve her koşulda en fazla poliçede belirtilen gün kadar (7/10/15 gün veya onarım süresince) ve yılda en fazla iki kez mümkün olabilen durumlarda rent a car firmasının filosunda bulunan araçlardan sigortalı aracın özelliklerine en yakın ve en fazla tabloda belirtilen bedel aralığına göre ilgili sınıf olmak üzere ikame araç sağlanır. İkame araç gruplarına örnek olabilecek araçlar aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

Onarım süresince ikame araç alternatifinin seçilmesi durumunda; Poliçe vadesi süresince yılda 2 defa ve onarım süresi boyunca ikame araç temin edilir. Yedek parça bekleme ya da servis yoğunluğu gibi sebeplerle onarım süresinin uzaması halinde ikame araç temini 30 gün ile sınırlıdır.

 Poliçedeki Araç Değeri

Segment

Örnek Araç Modelleri

0-40.000 TL

Ekonomik

Renault Clio Symbol, Hyundai İ20, Fiat Albea vb.

40.001-55.000 TL

Ekonomik (+)

VW Polo, Hyundai İ20,Opel Corsa,Renault Clio vb.

55.001- 75.000 TL.

Orta

Fiat Linea, Peugeot 301, Citroen Elysee,Hyundai Accent Blue ,Renault Fluence, Ford Focus, ,Renault Megane vb.

75.001 - 90.000 TL. 

Orta +

Opel Astra, VW Golf,VW  Jetta vb.

90.001- 130.000 TL.

Lüks

VW Passat, Ford Mondeo, Peugeot 508 vb.

13.001- 180.000 TL

Premium

Mercedes C 180, Volvo S 60 vb.

180.001- üstü

Premium (+)

VW Tuareg, Audi Q7, Mercedes E 250 vb.

Not: Araç özellikleri ve araç tipleri kiralık araç firmasının filosuna göre değişkenlik gösterebilir.

Otomatik vites veya dizel araç talepleri bölgedeki anlaşmalı kiralık araç firmalarının filo imkanları dahilinde karşılanır.

 1. Hizmet sağlayıcı tarafından bölgedeki anlaşmalı mevcut Rent-a-car şirketlerinin araç temin edebildiği ölçüde hizmetin verilmesi ve ikame araç organizasyonu gerçekleştirilir.

 1. İkame araç, talep edilen yere en yakın anlaşmalı kiralık araç firmasının bir ofisinden teslim alınır ve teslim edilir. İkame aracın başka bir adreste teslim alınması ve/ veya edilmesi durumunda oluşacak maliyetlerden şirket sorumlu değildir. Ancak, Şirket kiralık araç firmasının ofisinin olduğu şehir merkezlerinde ücretsiz kiralık araç teslimi için gerekli gayreti gösterecektir.

 

 1. İkame kiralık araç hizmetinin sağlanması için bir diğer koşul da kredi kartı sahibi olmaktır. Araç kiralama şirketlerinin uyguladıkları genel kurallar gereğince araç kiralayan müşteriye aracın sağlanma amacı ve ücretinin kimin ödeyeceğine bakılmaksızın, kiralama sözleşmelerinde teminat içerisine alınmamış masraflar için boş bir kredi kartı slibi veya mail order formu imzalatılacaktır. Boş kredi kartı slibi veya mail order formu kiralık araç şirketi tarafından aşağıdaki durumlarda kullanılabilecektir; (Slip aracın iadesi sırasında rent a car firması tarafından müşteriye iade edilmektedir).

     -Trafik cezaları,

     -Yakıtın eksik teslim edilmesi,

     -Kasko poliçesi kapsamı dışında araca verilebilecek zararlar,

     -Kiralayanın kusurlu hareketlerinden dolayı kiralık aracın kullanılmamasından doğan

      ticari kayıplar

 1. Araç sahibi tamir süresi ve her koşulda en fazla poliçede belirtilen gün limitini aştığı takdirde, limit üstü bedel Araç Sahibi’nden direkt tahsil edilir.

10. İkame kiralık araç hizmeti, hasarın gerçekleştiği yerin Daimi İkametgah'a uzaklığına bakılmaksızın Türkiye içerisinde sağlanır.

 

İSTİSNALAR

 1. Doğa Sigorta poliçesinin kapsamadığı hasarlar kapsam dışıdır. Eksper raporu sonucunda, hasarın kapsam dışında olduğu ikame aracın kiralanması gerçekleştikten sonra ortaya çıkar ise kiralama ücreti sigortalıdan tahsil edilecektir.
 2. İlgili kazaya bağlı olmayan estetik tadilatlar, onarımlar, periyodik bakımlar için geçen süreler teminat dışıdır.
 3. Aracın kaza dışında herhangi bir neden ile hareketsiz kalması teminat dışıdır.
 4. Otoban, köprü geçiş ücretleri, trafik cezası ve benzin kapsam dışındadır ve bu tür masraflar Sigortalı tarafından karşılanır.
 5. Doğa Sigorta Kasko Poliçesi’ne ait genel istisnalar ikame kiralık araç teminatı için de geçerli olacaktır.
 6. Otocam, ototeyp hasarları ve aracın çalınması, tam hasar hallerinde ikame araç temin edilmeyecektir.
 7. Eksper onayı ile trafikte emniyetli sürüşe engel teşkil etmediği belirlenen hasarlar için ikame araç hizmeti verilmez. (Kaporta, karoseri ve tampon üzerindeki çizikler, göçükler, koltuk döşeme gibi) 

 

UYARI

Kredi kartı bilgilerinizin yukarıda bahsedilen durumlar dışında kulanılmasından kaynaklanan sorumluluk ikame kiralık aracı sağlayan araç kiralama firmasına aittir.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM!