Basın > Türkiye’de İlk Kez İslami Sigorta Hizmete Sunuldu - www.nihatkirmizi.com

Doğa Sigorta, Haziran ayı itibariyle Katılım Sigorta ürünlerini piyasaya çıkararak ülkemizde Kooperatif yapısı altında ’Katılım Sigortacılığının ilk örneğini hizmete sundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ziraat Katılım Bankası’nın açılışında vurguladığı Tekafül (İslami Sigorta) ile ilgili faaliyetlere çok fazla önceden başladıklarını ifade eden Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, haziran ayı itibariyle ’Katılım Sigorta’ ürünlerini piyasaya çıkararak ülkemizde Kooperatif yapısı altında ’Katılım Sigortacılığı’nın ilk örneğini hizmete sunduklarını açıkladı.

İSLAMİ SİGORTA: TEKAFÜL

Nihat Kırmızı, Arapça kökenli ’kefalet’ kelimesinden türemiş olan ’tekafül’ kelimesinin anlamının bir arada devinim etmek, dayanışmak olarak yorumlanabileceğini sigortacılık terminolojisinde ise ’tekafül’ün ’İslami sigorta’ olarak tanımlanabileceğini ortaya koyarak , “Türk sigortacılığının uzun süredir gündeminde olan tekafül (katılım) sigortası, başka bir adıyla İslami Sigortacılık ürünleri katılımcılarıyla buluşmaya hazır. Sigortacılığımızın gelişimi ile ilgili olarak yetkin kurumlar tarafından vakit vakit gercekleşen araştırmalarda ortaya çıkan, Türkiye’de önemli bir kesimin faize çok fazla duyarlı olduğunun altını çizersek, bu kesim mecbur olan sigortalar dışında hiçbir sigorta ürününü almayı tercih etmiyor. Hatta bazı mecbur sigortaları da yaptırmadıklarını görüyoruz. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Türkiye’de tekafül (katılım) sigortası hususunda bir gereksinim olduğunu tespit ettik. Bu konuda hazırlıklarımız tamamlandı. İslamiyet dayanışmayı emretmektedir, İslami fikir altında sigortaya nazar hususunda değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı uzmanlara göre sigorta dini açıdan uygun bir güvence aracıyken; bazı uzmanlarsa bu fikri paylaşmamaktadır. Ancak çağımızın gelmekde olduğu nokta itibariyle, hayatımızın neredeyse her noktasında kendisini gösteren sigortacılığın İslami nazar açısıyla, haram-helal kaygısıyla tekrardan gözden geçirilmesinde şüphesiz fayda bulunmaktadır” diye belirtti.

TOPLUMUMUZDA KABULÜ GENİŞ OLACAK

Birçok memlekette uygulanan ve hem iktisadi hem de dini açıdan temelleri olan ’tekafül’ün toplumumuzda göreceği kabulün ve bunun ekonomik sonuçlarının göz ardı edilemeyecek kadar çok büyük olduğunu söyleyen Kırmızı, ” Doğa Sigorta olarak İslam hassasiyeti ön planda olan Sigortalı adaylarımız için Şirketimiz bünyemizde ’Katılım Sigortaları’ birimimiz kurulmuş olup Katılım Sigortaları Danışma Kurulu üyelerimiz Sn. Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Sn. Prof. Dr. Vecdi Akyüz ve Sn. Doç. Dr. İshak Emin Aktepe tarafından Doğa Katılım Sigorta’nın Tekafül İşlem İcazet Belgesi imzalanmıştır. Ayrıca Doğa Katılım Sigorta reasürans firmaları olarak bilhassa Malezya ve Bahreyn Re-Tekafül firmaları ile çalışacaktır” ifadelerini kullandı.

TÜM ACENTELER SICAK BAKIYOR

Tekafül’e tüm acentelerin sıcak baktığını ifade eden Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, “Acenteler ürünü satabileceklerini, sektörde ürün yelpazesinin çok fazla aleni olduğunu, sigorta yaptırmamış kişilerin ilgi göstereceğini, mecbur sigortalar dışında sigorta ile hiç temas etmemiş kesimlerin ilgi göstereceğini düşünüyorlar. Aynı zamanda bizim de yoğun araştırmalarımız oldu, bu sigortayı yapan ülkelerde araştırmalar yaptık, gelişim süreçlerine baktık ve ülkemizde de pozitif bir istikamette gelişiminin olacağını düşünüyoruz. Tabi ki sahadan alınacak veriler çok fazla önemli bu istikamette de araştırmalar yaptık, çünkü sahanın tepkisi çok fazla önemli. İslami hassasiyeti olan bir şahıs mecbur olan trafik sigortasını yapmakda fakat evini sigortalamıyor, işyerini sigortalamıyor. Tekafülle beraber başka poliçelerini de yaptırmaya çalışacak. Sağlık branşında ise 2016 yönlü planlarımız var. Bu sene sadece elementer branşlarda olacağız. BES ise 2016 yılından akabinde düşünebileceğimiz bir alan olacak” diye belirtti .

EL SIKIŞILAN KATILIM BANKALARI VAR

Portföy dengelerinin % 50-50 olacağını söyleyen Nihat Kırmızı, “Hasarda ödemelerimizi bir hafta içinde ödemeye gayret ediyoruz. Özellikle bedenileri. Kasamızda cash paramız da var. Bu anlamda bir problemimiz yok. Bankasürans tarafında birden fazla banka ile temaslarımız var. Özellikle Tekafül’ü bekleyen katılım bankaları ve el sıkıştığımız bankalar da var. Türkiye’de beklediğimiz ilgiyi görürsek bilinçaltımızda bölge ülkelere açılma gibi bir planda gün yüzüne çıkacaktır. Kooperatif olduğumuz için esasen halka aleni gibi katılımın mana ve yapısına uygun gözükebiliriz. Bizden, poliçe alan herkes üyemiz ya da ortağımız olabiliyor. Tercih edenler Katılım fonuna katılabiliyor. Sektörde yaptığımız analizlerde katılım alanımızın (sigortalıların) çok fazla memnun olduklarını dile getiriyorlar. Bu bizi sevindiriyor. Tekafüle çok fazla sıcak bakıyorlar. Biz şunu yapmak istemedik, bu sene çok fazla prim üretelim, çok fazla nakit kazanalım, acenteye çok fazla verelim demiyoruz 10 sene sonrasını düşünüyoruz. En çok büyük isteğimiz sektörde kalıcı bir yer edinmekti. Biz cebimizden de ödesek tüm hasarları zamanında öderiz dedik ve şimdiye kadar bu istikamette hiçbir problem yaşamadık. Markamızın çok büyük bir güven algısı var. Sektörü dünyada izleyerek kendimizi yeniliyoruz. İyi bir sistem kurduğumuzu düşünüyoruz fakat bunu güçlendirmemiz gerek diyoruz” ifadelerini kullandı.

PAZARI BÜYÜTECEK

’Katılım Sigortacılığının Sigorta sektörünü büyüteceğini söyleyen Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, “İslam ülkelerine bakıldığında söz konusu ekonomilerin nihayet 20 senede başka gelişmiş ülkelere göre katı katı arttığını dikkat çekiliyor, sigortacılığın ise söz konusu ekonomilerde aynı oranda büyümediğini takip ediyoruz. Örneğin Malezya ekonomisi çok fazla gelişti fakat sigortacılıkta penetrasyon oranı düşük kaldı. Ben inanıyorum ki bizim ülkemizin iyi bir tarafı var, daha entegre olmuş bir ülkeyiz bunun içine katılım sigortacılığını da katarsak sektörde bundan faydalanacak ve sektörü geliştirecektir büyütecektir. Biz tek kalmayacağız tabi ki, ilk biz olacağız fakat 2018’e kadar en az 2-3 tane katılım sigortacılığı yapacak firma olacağını düşünüyorum. Bu bize hiçbir şey kaybettirmeyecek. Bu bizim sektörümüzü daha da büyütecek. Hassasiyeti olan insanların sigorta yaptıracak olması sigorta sektörüne çok fazla pozitif yansıyacaktır” diye belirtti .

“REKABETÇİYİZ AMA ’UCUZ’ ŞİRKET DEĞİLİZ”

Kırmızı sözlerine şu şekilde devam etti: “Acentelerden yoğun bir ilgi var ve büyümeye sürat ile devam ediyoruz. Fakat biz düşük fiyatla sektöre girmedik, çok fazla komisyon vermedik acenteye. Bazı yerlerde rekabetçi olduk fakat biz en ucuz şirket ve en çok fazla komisyon veren şirkette olmadık. Kısa zamanda bu tepkiyle karşılandı, yeni şirketsiniz ne sebepten yüksek komisyon vermediniz diye fakat onlarda alıştı. Gelip geçici bir şirket olamadığımızı anladılar. Her önceki gün daha çok ve çok büyük acentelerden ilgi görüyoruz. İşbirliği yapmak istiyorlar. Çok çok imtiyazda beklemiyorlar. Bölge Müdürlüklerimizi iki ay gibi kısa bir zamanda kurduk ve 6’ya çıkardık. Çok iyi bir ekiple çalışıyoruz. Genel Müdürümüz, tüm ekibimiz sektörü tanıyan ve bilen kişilerden oluşmaktadır”.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM!