Basın > Yeni katılım bankalarıyla İslami sigortacılık hızlanacak - www.star.com.tr

Hükümetin faizsiz finans sistemine dönük desteği ve katılım bankalarının artması İslami usullerde sigorta olan ‘tekafül’e yönelimi hızlandıracak. Yeni katılım bankalarıyla tekafülün yüzde 5 pay alması bekleniyor.

Dünyada artan talebe paralel, Türkiye’de hükümetin de faizsiz finans sistemine artan desteğiyle, İslami usullerde sigorta anlamına gelen ‘tekafül’ talebinin canlanması ve büyüklüğü 24.5 milyar lira olan sigorta sektörü içinde pazar payının orta vadede yüzde 5’lere ulaşması bekleniyor. Yetkililer, İslami sigortadaki büyüme hızının da dünyadaki yıllık ortalama büyüme olan yüzde 10’luk büyümeye paralel olmasının beklendiğini belirtiyor. İslami sigorta terminolojisinde kullanılan tekafül, sosyal dayanışma, işbirliği ve bir diğerinin zararlarına ortak olma kavramı üzerine kurulu bir sistem olarak tanımlanıyor. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Türkiye’nin İslami sigortacılığın büyümesi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’de İslami sigortacılık alanında atılımlar söz konusu. Hem sektörde, hem de katılımcılar tarafında beklenti var. Katılım bankalarının finans sektöründe gelişmesi İslami sigortacılık piyasasına giriş için iyi bir fırsat oluşturdu” dedi.

YÜZDE 10 BÜYÜYOR

Bostan, katılım bankalarının sayısının artmasının, İslami finans fonlarının çeşitlenmesi ve İslami sigortacılığa yönelik yasal düzenlenmelerin bu alanı daha da geliştireceğini belirtti. Albaraka ve Kuveyt Türk ortaklığı Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek de “Dünyadaki talebe paralel olarak Türkiye’de de hassasiyetlerinden dolayı geleneksel sigorta ürünlerine uzak duran kişilerin, katılım sigortacılığı ürünlerini tercih edip bu alanda büyümeyi artıracağına inanıyoruz” dedi ve ekledi: “Her yıl yüzde 10’un üzerinde büyüyerek güçlenen katılım sigortacılığının Türkiye’de bu büyümeye paralel bir performans göstermesini hedefliyoruz.” Katılım Emeklilik olarak hayat branşında poliçe sayısının 35 bini aştığını söyleyen İncek “Gelecek yıl en az 40 bin yeni hayat müşterisini bünyemize katmayı hedefliyoruz” dedi. Hayat dışı branşlarda faaliyet gösteren Neova Sigorta’nın Genel Müdürü ve Katılım Sigortaları Derneği Başkanı Özgür Koç da, yıl sonu itibariyle 500 milyon TL’nin üzerinde prim üreterek yüzde 2 civarında pazar payına ulaştıklarını söyledi.

YENİ ŞİRKETLER BEKLENİYOR

Sabancı Holding ve Ageas’ın iştiraki olan ve şu anda katılım sigortacılığına dönük faaliyeti bulunmayan Ak Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, bu alana dönük planları olup olmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Malezya katılım sigortacılığının en yaygın olduğu ülkelerden biri ve Sabancı Holding’in Aksigorta’daki ortağı Ageas’ın Malezya’daki iştiraki, katılım sigortacılığı konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Dolayısıyla ortağımız, katılım sigortacılığının Türkiye’de sigortacılık potansiyelini artıracağına ilişkin bir kanaate sahip olursa önümüzdeki dönemlerde bu alana ilgi gösterebilir.” Doğa Sigorta da bu yıl islami sigorta alanında lisans aldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı da katılım bankacılığı gibi, tekafül sigortacılığının da sigorta sektörüne bir alternatif olacağını belirterek, “2018 yılına kadar, yeni oluşan tekafül sektörüne 3-4 şirketin daha gireceğini düşünüyorum” dedi.    

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM!