Aracınızda Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapabilirsiniz? Görsel
Otomobil
08.03.2023

Yakıt tasarrufu yapmak isteyen sürücüler birkaç basit yöntem uygulayarak büyük ölçüde yakıt giderlerini azaltmaları mümkündür. Motorlu tüm taşıtlarda yakıt giderlerinin azaltılması için farklı yöntemler izlenebilir. Yakıt tüketimini etkileyen başlıca faktörler arasında aracın marka ve modelinden motor gücüne, yakıt türünden tercih edilen yakıt türüne kadar birçok farklı unsur yer almaktadır. Bu nedenle başarılı bir yakıt tasarrufu için tüm unsurların gözden geçirilmesi gerekecektir.

Bir aracın daha az yakıt tüketimi yapması için öncelikle aracın bakımlarının tam olarak yapıldığından emin olunması gerekir. Aracınızda yakıt tasarrufu yapmak için düzenli bakımların aksatılmaması ve aracı kullanma şeklinizi de gözden geçirmeniz tavsiye edilir.

Daha Az Yakıt Tüketmek İçin Gereken Adımlar

Araçta yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusuna birçok farklı yanıt vermek mümkündür. Daha az yakıt tüketimi ile aracınızı ekonomik şekilde kullanmak için bazı basit adımları takip etmeniz gerekir. Daha az yakıt tüketimi için takip etmeniz gereken başlıca adımlar kısaca şöyledir:

 • Araçların periyodik bakımlarını aksatmayın
 • Klima kullanımını olabildiğince azaltın
 • Hız sınırını aşmaktan kaçının
 • Lastik hava basıncını ideal seviyede tutun
 • Rölantide motoru ısıtmaktan kaçının
 • Aracı doğru viteste çalıştırmaya ve kullanmaya özen gösterin
 • Ani fren ve gaz yönetimine dikkat edin
 • Araçların periyodik bakımlarını aksatmayın
 • Klima kullanımını olabildiğince azaltın
 • Hız sınırını aşmaktan kaçının
 • Lastik hava basıncını ideal seviyede tutun
 • Rölantide motoru ısıtmaktan kaçının
 • Aracı doğru viteste çalıştırmaya ve kullanmaya özen gösterin
 • Ani fren ve gaz yönetimine dikkat edin
 • Araçlarda yakıt tasarrufunun en önemli unsuru araç bakımlarının aksatılmaması ve aracın doğru performans ile kullanılması olacaktır. Hız artışından kaçınmak ve kontrollü şekilde aracı kullanmak büyük bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

  Benzinli Araçlarda Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır?

  Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu için ilk olarak hızın azaltılması gerekir. Sabit bir hızda ilerlemek yakıt tasarrufunda önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Buna ek olarak dur-kalk yapma sıkılığının da azaltılması gerekir. Sadece benzinli araçlarda değil, tüm motorlu araçlarda kaliteli yakıt kullanımı son derece önemlidir. Özellikle motor yapısına zarar vermeyecek kaliteli yakıtlar ile ciddi oranda tasarruf sağlanabilir.

  Klima ve ısıtma sistemlerinin kullanımı da yakıt sarfiyatını artıran önemli bir unsurdur. Bu tür araçları kullanırken temkinli olmanız yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Benzinli araçlarda ayrıca motorun soğuk olması yakıt tüketimini artıran bir diğer önemli maddedir. Aracın durduğu yerde ısıtılması yerine ilk kalkış sırasında yavaş sürerek motoru ısıtmak mümkündür. Bu sayede yakıt tüketim azalacaktır. Diğer bir pratik yöntem ise hız sabitleyici kullanmaktır.

  Dizel Araçlarda Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır?

  Dizel araçlarda yakıt tasarrufu sağlanması için araçlarda yakıt tasarrufuna olanak tanıyan basit yöntemlerin tercih edilmesi mümkündür. Öte yandan araca ekstra yük bindirmekten kaçınarak da yakıt tasarrufu sağlamanız mümkündür. Dizel araç kullanımında yakıt tüketimini azaltmak için aracınızı çalıştırdıktan sonra ısınmanı bekleyerek de sarfiyatın en aza indirilmesi sağlanabilir. Motor ısındıktan sonra tüm göstergeler söndükten sonra dizel aracın çalıştırılarak kullanılması önerilmektedir.

  Dizel yakıtlı araçlarda yakıt tercihleri de önemlidir. Kaliteli yakıtlar tercih edilmediğinde araçların daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirmesi ve performansında da uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Aracınızda yakıt tasarrufu yapmak için basit birkaç adımı takip ederek en verimli sonuçları almanız mümkündür.

  Aracınızı En Ekonomik Şekilde Nasıl Kullanabilirsiniz?

  Yakıt tasarruf cihazı gibi alternatif çözümler ile sürücüler yakıt tasarrufu sağlamak için farklı yöntemler izlemektedir. Bu yöntemlerin en verimli şekilde kullanılması ile yakıt tasarrufu büyük ölçüde sağlanacaktır. Araçların en ekonomik şekilde kullanımı için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Motor yağı ve hava filtresi gibi temel unsurların düzenli bakımlarının yapılması gerekir
  • Araç hareketsiz durumdayken motoru kapatın
  • Sürüş tarzınızı gözden geçirin
  • Yüksek hızdan kaçının ve aracı uygun devirde kullanın
 • Motor yağı ve hava filtresi gibi temel unsurların düzenli bakımlarının yapılması gerekir
 • Araç hareketsiz durumdayken motoru kapatın
 • Sürüş tarzınızı gözden geçirin
 • Yüksek hızdan kaçının ve aracı uygun devirde kullanın
 • Yakıt tasarrufu sağlamak için araç kullanma alışkanlıklarınızda ufak değişimlere giderek de en iyi sonuçları alabilirsiniz.

  Kışın Yakıt Giderinin Azaltılması İçin Neler Yapılabilir?

  Araçta yakıt tasarrufu sağlamak için özellikle kış aylarında bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Genelde kış aylarında motoru ısıtmak gerekeceği için aracın daha fazla çalıştırılması gerekecektir. Kış koşulları için aracın her yönden hazır hale getirilmesi, kış lastiklerinden uygun motor yağı ve diğer kaliteli yakıt tercihlerine kadar birçok seçenek kışın yakıt tasarrufu sağlamanızda etkilidir. Yaz kış aracınızın bakımlarını ihmal etmeyerek de başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

  Araba En Çok Ne Zaman Yakar?

  Araçlarda yakıt tüketimi en çok yüksek hızlardayken görülmektedir. Motorun daha fazla enerji harcamak zorunda kaldığı her durumda araçlarda yakıt sarfiyatı da artacaktır. Arabanın ne kadar yüksek hızda kullanıldığına bakılarak aracın yakıt tüketim hızı da o kadar artar. Bu nedenle aracınızın her zaman makul hız limitlerinde kullanmanız önerilmektedir.

  Yakıt tasarrufu sanıldığının aksine zor bir iş değildir. Çoğu araç hali hazırda ideal bir yakıt tüketimine göre tasarlanmaktadır. Bu nedenle aracın bakımlarını yaptırmak ve temel sürüş kurallarına uymak aracınızda yakıt tasarrufu yapmak için izleyebileceğiniz en iyi yöntem olacaktır. Aracınızı yüksek hızda kullanmayarak fazla yakıt tüketiminin önüne geçebilirsiniz.