DASK Sigortası

İlerleme İlerleme 0% Tamamlandı
 • Kişisel Bilgiler
 • Konum Bilgileri
 • Daire Bilgileri
 • Teklif Bilgileri
 • Satın Al

DASK Hakkında Merak Edilenler

Zorunlu Deprem Sigortası teminatı, kamu tüzel kişiliğini haiz ve kar amacı gütmeyen Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından verilmektedir.


DASK sigortası; deprem sebebiyle ortaya çıkabilecek maddi kayıplara karşı sigortalısını güvence altına alır. Deprem sırasında ve sonrasında meydana gelebilecek yangın, infilak, yer kayması vb. hasarların karşılanması için DASK sigortası zorunlu kılınmıştır.


Hepimizin bildiği üzere Türkiye bir deprem ülkesidir. Ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alırken, tarihimizde de 1999 Gölcük Depremi başta olmak üzere ciddi kayıplara neden olan birçok deprem yaşanmıştır. Bu durum, depreme karşı önlemler almayı kaçınılmaz hale getirmiş ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun 2000 yılında faaliyete geçmesiyle deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir.


Zorunlu Deprem Sigortası’nın süresi 1 yıldır. Bu süre dolduğunda poliçenin yenilenmesi gerekir.

DASK sigortasının teminat tutarı, yapı maliyetlerindeki değişime bağlı olarak her yıl değişir. Zorunlu deprem sigortasının konusunu yalnızca binalar oluştururken arsalar DASK kapsamında değerlendirilmezler. DASK sigortası yaptırmak isteyen bireylerin aşağıda yer alan belgeleri temin etmeleri gerekmektedir:

 • Sigortalının ismi
 • Sigortalının T.C. kimlik numarası
 • Sigorta konusu binanın açık adresi
 • Tapu detayları
 • İnşa edildiği tarih
 • Yapının türü
 • Toplam kat sayısı
 • Mevcut hasar durumu
 • Yapının brüt yüz ölçümü
 • Kullanım şekli


Her birey Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırarak, ülkemizin gerçeği olan deprem sebebiyle oluşabilecek hasarlara karşı kendisini güvence altına almakla yükümlüdür. Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmak veya süresi dolmuş ya da dolmaya yakın olan DASK poliçesini yenilemek için siz de Doğa Sigorta’ya gelin, depreme karşı önleminizi önceden alın.

Zorunlu Deprem Sigortası DASK hesaplaması yaptırarak poliçe priminizi öğrenebilmek için doldurmanız gereken bilgilere sırasıyla aşağıda ulaşabilirsiniz.

Yeni bir DASK poliçesi yaptırmak istiyorsanız:


Kişisel Bilgilerinizi Girin.

Öncelikle telefon numarası ve TC kimlik numarası bilgileri girilir. “Yeni Bir DASK Poliçesi İstiyorum” seçeneği işaretlenerek “Kişisel Veriler Bilgilendirme Metni’ni Kabul Ediyorum” kutucuğu işaretlenir.


Telefonunuza Gelen SMS Kodunu Girin.

Cep telefonuna gelen 6 haneli SMS kodu girilir.


Acentenizi Seçin

Sigorta poliçesi yaptırılmak istenen sigorta acentesi seçilir.


Mesken Bilgilerinizi Girin.

DASK kapsamında değerlendirilecek meskene ait bilgiler(İl, İlçe, Semt/Köy, Mahalle, Cadde/Sokak, Bina, Daire) doldurulur.


Daire Bilgilerini Seçin.

DASK kapsamında değerlendirilecek daireye ait bilgiler(Metrekare, Yapı Tarzı, Hasar Durumu, Kullanım Şekli, Kat Sayısı, İnşa Yılı) ve sigorta ettirenin bilgisi seçilerek sorgulama yapılır.


DASK Sigortanızı Poliçeleştirin.

Bu adımda poliçe ve teminat bedeli bilgilerine özet şeklinde ulaşılabilir. Kişiye özel poliçe prim teklifi görülebilir ve “Bu Teklifi Poliçeleştir” butonuna tıklanarak ödeme ekranına geçilir.


3D Secure ile Ödemenizi Gerçekleştirin.

3D Secure(Güvenli Alışveriş) yöntemiyle cep telefonuna gelen kod sisteme girilir ve DASK sigorta poliçesi kesilir.


Poliçenize Dilediğiniz Şekilde Sahip Olun.

Son aşamada poliçe görüntüleme, PDF formatında indirme ve E-posta olarak alma tercihlerinden isteğe bağlı seçenekler seçilerek işlem tamamlanır.

Poliçenizi yenilemek istiyorsanız:


Kişisel Bilgilerinizi Girin.

Öncelikle telefon numarası ve TC kimlik numarası bilgileri girilir. “Poliçemi Yenilemek İstiyorum” seçeneği işaretlenerek mevcut DASK poliçe numarası girilir. “Kişisel Veriler Bilgilendirme Metni’ni Kabul Ediyorum” kutucuğu işaretlenir.


Acentenizi Seçin.

Sigorta poliçesi yaptırılmak istenen sigorta acentesi seçilir.


DASK Sigortanızı Poliçeleştirin.

Bu adımda poliçe ve teminat bedeli bilgilerine özet şeklinde ulaşılabilir. Kişiye özel poliçe prim teklifi görülebilir ve “Bu Teklifi Poliçeleştir” butonuna tıklanarak ödeme ekranına geçilir.


3D Secure ile Ödemenizi Gerçekleştirin.

3D Secure(Güvenli Alışveriş) yöntemiyle cep telefonuna gelen kod sisteme girilir ve DASK sigortası poliçesi kesilir.


Poliçenize Dilediğiniz Şekilde Sahip Olun.

Son aşamada poliçe görüntüleme, PDF formatında indirme veya E-posta alma seçeneklerinden biri seçilerek işlem tamamlanır.

Zorunlu deprem sigortası nerede yapılır sorusunun cevabı Doğa Sigorta’da! Evlerinizi depremlerden korumak için yapmanız gereken tek şey online olarak teklif almak veya en yakın Doğa Sigorta acentesiyle iletişime geçmek!

DASK yenileme teklifi almak için öncelikle DASK Yenileme numaranızı öğrenmelisiniz. DASK Yenileme numaranızı geçmişte kestiğiniz poliçenizden öğrenebilirsiniz alternatif olarak e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra DASK ekranlarından DASK poliçenizi öğrenebilirsiniz.