Konut Paket
Sigortası

İlerleme İlerleme 0% Tamamlandı
 • Kişisel Bilgiler
 • Konum Bilgileri
 • Daire Bilgileri
 • Teklif Bilgileri
 • Satın Al

Konut Sigortası Merak Edilenler

Konut sigortası kanunen zorunlu bir sigorta ürünü değildir. Fakat yılların yatırımıyla edinilen evler ve eşyaların, yukarıda bahsedilen risklere karşı, korunması için mutlaka sahip olunması gereken bir poliçedir.

Kapsamı:

Sivil Rizikolar


Halı Yıkama:

Anlaşmalı halı yıkama firmaları tarafından, tüm sigortalılar yılda 1 kez 6 metrekare makine halısı yıkama hizmetinden ücretsiz; kalan yıkama hizmetinden de indirimli olarak faydalanabilirler. Anlaşmalı kuru temizleme ve halı yıkama firmaları tarafından verilecek diğer tüm hizmetlerde, %10'dan başlayan ve %25'e varan oranlarda indirim uygulanmaktadır.


Petek Temizliği:

Konut poliçe sahiplerine, yılda 1 kez ücretsiz Petek Temizliği hizmeti sağlanmaktadır.


Klima ve Kombi Bakımı:

Ev/salon tipi kombi ve klima bakım hizmeti yılda 1 defaya mahsus ücretsiz olarak verilmektedir, tamirat işlemlerinde, işçilik ve yedek parçada asgari 910 olmak üzere 9640'a varan indirim uygulanmaktadır.


Ücretsiz hizmetler Doğa Sigorta Çağrı Merkezi 0850 811 51 00 üzerinden gerçekleştirilen randevular için geçerlidir.

Konutunuza özel poliçe hazırlanabilmesi için tapu, konutun metrekaresi, kira sözleşmesi gibi bilgi ve belgelerin ibrazı gerekmektedir. Konut sigortası sahibi olmak için yapmanız gereken ilk şey, talepte bulunmaktır. Online konut sigortası teklifi alarak, fiyatı değerlendirebilir ve satın alma yapabilirsiniz.

Kiracı olarak oturduğunuz evde yangın, dahili su, hırsızlık vb. sebeplerle yalnızca sizin eşyalarınızda değil ev sahibine ait olan kapı, pencere veya evin başka bir bölümünde hasar meydana gelmişse ev sahibinin zararı sigorta tarafından karşılanabilir. Ancak bunun için konut sigortası poliçenizde “mal sahibine karşı sorumluluk” teminatı bulunması gereklidir.

Hırsızlık teminatı pek çok konut sigortası ürününde standart olarak yer alsa da bazı poliçelerde seçimlidir. Eğer poliçenizde hırsızlık teminatı bulunuyorsa, bildirimde bulunduğunuz eşyalar için poliçenizde yer alan oranda ödeme yapılır.

Evinizde meydana gelen yangın, hırsızlık, dahili su vb. durumlarda misafirlerinizin eşyaları zarar görmüşse hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması mümkün. Eğer konut sigortası poliçenizde misafir sorumluluk teminati bulunuyorsa teminat limitleri dahilinde misafirinizin zararı karşılanabilir.

Evinizi su basması, evinizde yangın çıkması vb. durumlarda komşularınızın da zarar görmesi halinde meydana gelen hasarın sigorta tarafından karşılanması mümkün. Eğer konut sigortası poliçenizde “komşu mali sorumluluk” teminatı bulunuyorsa, komşunuzun evinde meydana gelen hasar, teminat limitleriniz dahilinde sigorta tarafından karşılanır.

Poliçenize ek olarak alacağınız “cam kırılması teminatı” ile evinizdeki pencere, kapı, tezgah, vitrin, dolap, raf vb. camlar için hasarınızı sigorta şirketi karşılar. Bazı sigorta şirketleri bu camlar üzerindeki süsleme ve yazılar için de teminat verebilmektedir.

Poliçenizde “deprem ve yanardağ püskürmesi” teminatı bulunuyorsa olası bir deprem veya yanardağ püskürmesi durumunda gerçekleşecek hasar, teminat limitleriniz kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Poliçelerinde sigorta ettiren ödemeyi yapan kişi yani, sigorta sözleşmesini yapan ve prim ödeme sorumluluğunu taşıyan kişidir; sigortalı ise sigortadan yararlanan, tapuda ismi olan kişi ya da kişilerdir. Sigorta ettiren ile sigortalı aynı kişi olabileceği gibi, farklı kişiler de olabilir. Sigortalı herhangi bir hasar durumunda giderleri teminat altına alınmış kişidir. Sigortalı, konut başkası tarafından sigortalansa bile tazminata hak kazanan kişidir. 

Konut poliçesinde dahili su teminatı mevcut ise musluğun açık kalması sonucu konutta gerçekleşen zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Dahili su teminatı ile ayrıca bina içindeki; su ve depo sarnıçlarının, su borularının, kalorifer kazan, radyatör ve borularının, temiz veya pis su tesisatının patlaması, taşması, sızması, tıkanması, kırılması ve donmasının doğrudan sebep olabileceği zararlar, yağmur sularının, kar ve buzların erimesi sonucu meydana gelen suların çatı ve saçaktan sızması, su olukları veya yağmur derelerinin tıkanması veya taşması sonucunda bina içine giren suların doğrudan sebep olduğu zararlar, donma sonucu tesisatta ve tesisata bağlı cihazlarda meydana gelen zararlar ile teminat kapsamına giren zarara yol açan tesisatın onarılması maksadıyla duvarın açılması ve kapatılması için yapılan masraflar, kanalizasyon ve foseptik çukurlarından geri tepen pis suların sebep olacağı zararlar, şehir su şebekesinin arızası nedeniyle akan ve sızan suların sebep olacağı zararlar da karşılanmaktadır.

Konut poliçesinde bina bedelini saptarken yapılması gereken, binanın arsa değerini dışarıda bırakarak binanın yeniden inşaa edilmesinin güncel maliyetidir. Çünkü hasar anında ödenecek olan tutar bu bedeli aşamaz. Sigortacılığın temel prensiplerinden biri uğranılan zararın ikame edilmesi, sigortalıyı kâra geçirici bir tazminat ödemesi yapılmamasıdır. Bu prensip ışığında sigortalı binada meydana gelen bir hasarla binanın tamamen yıkılması durumunda dahi, arsa değerinde bir kayıp olmayacağı için, ödenecek tazminat binanın o arsa üzerine yeniden inşaa edilmesinin maliyetidir.


Konut bakım planı ile tüm müşterilerimiz yılda 1 kez ücretsiz olarak aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilir.


Klima Bakımı: Çalışır durumdaki, garanti süresi bitmiş klimaya yapılır.


 • Cihazın iç ve dış temizliği yapılır.
 • Cihazın filtre temizliği yapılır
 • Cihaz içi gaz kaçakları kontrol edilir.
 • Elektrik besleme bağlantıları kontrol edilir.
 • Fanların mekanik bağlantıları kontrol edilir.
 • Elektronik kart değerleri alınır.


Kombi Bakımı: Çalışır durumdaki, garanti süresi bitmiş kombiye yapılır.


 • Cihazın sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilir.
 • Tozlanma kontrolü yapılır gerekliyse temizlenir.
 • Cihazın yanma odası brülörü kontrol edilir.
 • Su ısınma kazanı (ana eşanjör) kontrol edilir
 • Kombi içerisindeki elektrik ve elektronik bağlantıların kontrolü yapılır.
 • Kombinin otomatik gaz kesme durumu kontrol edilmelidir.
 • Kalorifer dönüş hattı pislik tutucu filtresi temizlenir.


Ek olarak baca çıkışlı hermetik olmayan ve yoğuşmalı yeni sistem kombilerde cihaz farklılığından dolayı aşağıdaki işlemler yapılır.


Bacalı Kombilerde;

Baca limit sensörü kontrol edilir. (Hermetic cihazda vardır ve bu cihazlarda yapılmaktadır.)

Bacanın çekiş durumu kontrol edilir. (Eski tip bacalı kombilerde oluyor baca çekişi davlumbaz üzerinden kontrol edilir.)


Yoğuşmalı Kombilerde;

Kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştırıcı filtre temizlenir.

Ücretsiz hizmetler Doğa Sigorta Çağrı Merkezi 0850 811 51 00 üzerinden gerçekleştirilen randevular için geçerlidir.

Kombi ve klima bakım randevuları maksimum 10 iş günü içinde verilir. Randevu saatleri 09:00 - 18:00 saatleri arasında oluşturulmaktadır.


 • Kombi için Eylül-Ekim,
 • Klima için Nisan-Mayıs


Aylarında hizmet süresi 15 iş gününe çıkabilir.

Doğa Sigorta güvencesiyle hem kiracıların hem de ev sahiplerinin yararlanabileceği uygun fiyatlı Konut Sigortası ile risklere karşı yuvanızı teminat altına alabilirsiniz.

Konut sigortası poliçe fiyatı, poliçenizde yer alan teminatlara göre belirlenmekte. Konutun bulunduğu il ve ilçeye, bulunduğu kat ve metrekaresine, bina yapı tarzına ve diğer belirleyici unsurlar göz önünde bulundurularak hesaplanır.


Konut poliçesinde bina bedelini saptarken yapılması gereken, binanın arsa değerini dışarıda bırakarak binanın yeniden inşa edilmesinin güncel maliyetidir. Çünkü hasar anında ödenecek olan tutar bu bedeli aşamaz. Sigortacılığın temel prensiplerinden biri uğranılan zararın ikame edilmesi, sigortalıyı kâra geçirici bir tazminat ödemesi yapılmamasıdır. Bu prensip ışığında sigortalı binada meydana gelen bir hasarla binanın tamamen yıkılması durumunda dahi, arsa değerinde bir kayıp olmayacağı için ödenecek tazminat, binanın o arsa üzerine yeniden inşa edilmesinin maliyetidir.

Poliçede yer alan ek teminatlar, teminat limitleri ve eşya güvencesi seçenekleri Konut Sigortası fiyatlarını etkilemektedir.


Doğa Sigorta Konut Paket Sigortası için www.dogasigorta.com hızlı poliçe ekranından, Doğa Sigorta Mobil Uygulamamızdan ve size en yakın Doğa Sigorta acentelerimizden destek alarak yuvanızı Doğa Sigorta güvencesi ile koruyabilirsiniz!

Konutunuzda meydana gelen bir hasarın ardından poliçe sahibi olduğunuz sigorta şirketinize hasar bildiriminde bulunmalısınız. Hasar bildiriminin yetkili birimlere ulaşması ile hızla harekete geçerek, hasar tespit ve değerlendirme yapmak üzere hasar oluşan konuta eksper ataması yapılır. Gerekli evrakların ve hasarın incelenmesiyle birlikte belirlenen tazminat miktarı hasar bildirimini takiben 15 gün içerisinde ödenir.

Konut Sigortası yaptıran kişilerin sigorta poliçesindeki süreklilik durumunda herhangi bir hasar bildirmemişse yenilenen poliçelerde hasarsızlık indirimi yansıtılıyor. Sigorta primlerine yansıtılan indirim değişiklik göstermektedir. Poliçe yapılırken sigorta şirketinizden hasarsızlık indirimi uygulaması hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hem ev sahipleri hem de kiracılar konut sigortasının sağladığı güvenceden faydalanabilirler. Ev sahipleri, sahibi bulundukları konutu sigorta poliçesindeki kapsamlı güvenceler ile korurken, kiracılar da oturdukları konutun maliki olmasalar bile sahibi oldukları eşyaları konut sigortası ile kolayca güvence altına alabilirler. 

Konut sigortasında teminat limitleri birden fazla unsur göz önünde bulundurularak belirlenir. Bunlar; bina sigorta bedeli, eşya sigorta bedeli, poliçe kapsamında yer alan ek teminatlar ve poliçe tipidir.