Seyahat Sağlık Sigortası

İlerleme İlerleme 0% Tamamlandı
  • Kişisel Bilgiler
  • Teklif Bilgileri
  • Satın Al

Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Seyahat sağlık sigortalarından 0-80 yaş aralığında olan herkes yararlanabilir. 0-6 yaş çocukların anne ve babaları ile birlikte seyahat etmeleri gerekmektedir. 

www.dogasigorta.com web sitemizden, mobil uygulamamızdan ya da yetkili acentelerimiz üzerinden seyahat sağlık sigortası poliçesi satın alabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası, sigortalı olan kişinin yurt dışı seyahati esnasında öngörülemeyen herhangi bir kaza, sakatlanma, sağlık sorunları gibi risklerini poliçe geçerlilik süresinde ve poliçede yer alan limitler dahilinde kapsam altına almaktadır. 

Seyahat sağlık sigortasının mutlaka seyahat başlamadan önce yapılması gerekmektedir. Seyahat başladıktan sonra poliçe düzenlenememektedir ve süre uzatımı yapılamamaktadır.Yurt dışına çıktıktan sonra yaptırdığınız sigortanın geçerliliği bulunmamakta olup hasar talepleri sigorta şirketince karşılanmamaktadır.

Sigortalı kimsenin seyahate gidemediği durumlarda poliçe başlangıç tarihinden en geç 24 saat önce durumu sigortacıya haber verip, poliçesini sigorta şirketine iade etme şartıyla poliçesini iptal ettirerek ödediği sigorta primini geri alabilmektedir.

Sigortanın süresi yurt dışına yapılan seyahatler için, ülkemiz sınırlarından çıkıldığının pasaport ile tespit edildiği an başlar, ülkemiz sınırlarına girildiğinin pasaport ile tespit edildiği an sona erer. Yıllık seyahat sağlık sigortaları, en fazla birbirini izleyen 90 gün süren seyahatler için geçerlidir. TC sınırları içerisine giriş yapılmadan 90 günü aşan seyahatlerde teminatlar geçersiz olur.

Schengen ülkeleri ve Tüm Dünya için 30.000 Euro’ dur.

Yurt dışı hizmetleri asistans firmamız tarafından organize edilmektedir. Acil durumlarda öncelikle aranması gereken Asistans firma numarası poliçe üzerinde yer almakta olup, 7/24 ulaşım sağlanmaktadır. Yanlış beyanda bulunulması durumunda poliçe geçerli sayılmayacak ve herhangi bir tazminat yükümlülüğü doğmayacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası, sadece seyahatiniz esnasında meydana gelen durumları kapsadığından geçerlilik süresi kısadır ve bu yüzden sigorta primleri arasında büyük fiyat farklılıkları yoktur. Bu sigortanın poliçesinin hesaplaması sigorta yaptıran kişinin yaşı ve poliçe kapsamı dikkate alınarak yapılır. Seyahat Sağlık Sigortası poliçe fiyatı, 65 yaş üstü bireyler için 65 yaş altı bireylere nazaran daha fazla olmaktadır.

Sigorta yaptıran kişi, seyahate gidemeyeceği bir durum ortaya çıkarsa poliçenin başlangıç tarihinden en geç 24 saat öncesinde başvuru yapıp poliçesini sigorta şirketine iade etmesi şartıyla iptal işlemini gerçekleştirir.

Seyahate gidemeyeceği bir durumda gerekli şartları yerine getirerek poliçe iptal hakkını kullanan sigortalı kişi, poliçeyi satın alırken verdiği sigorta primini geri alır.

Schengen bölgesine seyahat ediyorsanız, Schengen vizesi başvurusu sırasında tıbbi teminatı olan minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası sunmanız gerekir.

Seyahat sağlık sigortası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri için vize başvurusu yapacakları ülke konsolosluklarının çoğu tarafından zorunlu olarak talep edilen bir sigortadır. Bu sigortanın konusunu, seyahat sırasında yaşanabilecek acil sağlık harcamaları oluşturur. Bunlar, başta kaza veya sağlık sorunu sebebiyle karşılaşılabilecek harcamalar olmakla birlikte; hırsızlık, bagaj hasarı gibi olumsuz durumlara karşı da ek teminatlar sunulmaktadır.


Seyahat Sağlık Sigortası’nın hesaplanmasında sigortalının yaşı ve poliçenin kapsamı belirleyici olur. Sigortanın geçerliliği kısa süreli olduğu için sigorta primleri arasında büyük fiyat farklılıkları yoktur. Fakat 65 yaşının üzerindeki bireylerin poliçe fiyatı, 65 yaşının altındaki bireylerinkinden daha yüksek olacaktır.


Seyahat sağlık sigortasının süresi, sigortalının ülkeden çıktığının pasaport takibi ile tespit edilmesiyle başlar ve ülkeye geri dönüşü ile sonlanır. Sigortalının yurtdışı seyahatini iptal etmesi durumunda ise; sigortalı, poliçe başlangıç tarihinden 24 saat önce sigorta şirketine başvurarak poliçesini iptal ettirebilir ve ödediği prim tutarının iadesini alabilir.


Hayatın her alanında ve her anında olduğu gibi seyahatler de birtakım riskler barındırır. Kaza, hastalık veya bagajınızın kaybolması gibi olumsuzluklarla karşılaştığınızda ise seyahatinizi güvence altına alan bir Seyahat Sağlık Sigortası’na sahip olmanız; bu durumlarda karşılaşacağınız maddi yükü büyük ölçüde hafifletecek veya tamamıyla üstünüzden alacaktır.


Uçağınızın gecikmesi, yolculuğunuzun iptal edilmesi vb. durumlarda karşı karşıya kalacağınız maddi zararlara karşı sizi koruma altına alan Seyahat Sağlık Sigortası, seyahatinizi risklerden arındırarak size keyifli bir tatil yapma olanağı sunar.