Kasko Sigortası

İlerleme İlerleme 0% Tamamlandı
 • Kişisel Bilgiler
 • EGM Bilgileri
 • Araç Bİlgileri
 • Teklif Bilgileri
 • Satın Al

Kasko Hakkında Merak Edilenler

Bir motorlu kara taşıtı sigortası olan kasko, sigortayı yaptıran araç sahibinin ve aracının uğrayabileceği zararların karşılanmasını temin eder. Kasko yaptıran araç sahibi, kendisini ve aracını trafikte karşılaşabileceği zararlara karşı güvence altına alır. Kasko sigortasının amacı; sigorta sahibine ait motorlu aracın uğrayabileceği zararları tazmin etmektir. Kasko, yaptırılması kanunlarla zorunlu tutulan bir sigorta türü değildir. Kasko yaptırıp yaptırmamak araç sahiplerinin tasarrufundadır. Ancak trafikte karşılaşılabilecek muhtemel riskler göz önüne alındığında kasko sigortası, araç ve araç sahipleri için sunduğu teminatlar sayesinde büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte ek teminatlar sunulan araç sahiplerine kasko sigortası tercihinde esneklik sağlanarak özel kasko planları oluşturulabiliyor.

Araç sigorta poliçenizin mutlaka size ve aracınıza özel olarak düzenlenmiş olması gerekir.

 1. Kişisel bilgilerinizi eksiksiz olarak kimlik bilgilerinizde yazdığı gibi olmalıdır.
 2. Araç bilgileriniz ruhsat bilgilerinizdeki gibi olmalıdır.
 3. Daha önce hasarınız yoksa, hasarsızlık indiriminiz otomatik olarak uygulanacak ve fiyat teklifi ona göre sunulacaktır.
 4. Anlaşmalı araç servis ağının genişliği bireysel araç kasko sigortası için önemli bir detaydır.
 5. Özel otolar için ek teminat olarak sunulan mini hasar ve asistans hizmetleri gibi aracınıza özel ek destek hizmetlerinin olduğunu kontrol edilmelidir.
 6. Ferdi Kaza teminatlarının içeriği ve limitlerini karşılaştırıp size uygun olan paketi seçtiğinizden emin olmalısınız.
 7. Ödeme aşamasında kredi kartınıza taksit yaptırmak istiyorsanız taksit seçeneğini işaretlediğinizden ve satın almak istediğiniz taksit adedini seçtiğinizden emin olmalısınız.

Kasko sigortası, kendi aracınıza gelen maddi zararları karşılayan sigorta türüdür. Trafik sigortası ise, aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan sigorta türüdür.

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi, poliçe fiyatınızı veya kasko teklifinizi belirleyen önemli unsurlardan biridir. Hasarsızlık indirimi, hasarsız geçirdiğiniz her poliçe dönemi yenilemesinde, ödeyeceğiniz poliçe priminde indirim sağlar. Kasko hasarsızlık kademeniz sayesinde araç sigortanızda %65’e varan bir indirim elde edebilir ve düzenli olarak yaptırdığınız bireysel kasko sigortanızı çok uygun fiyatla satın alabilirsiniz.


Eğer ki bir poliçe yılını hasarsız geçirirseniz kasko hesaplamada;


 • İlk poliçe yılınızın bitiminde kasko sigortanızı yenilerseniz %30
 • İkinci poliçe yılınızın bitiminde kasko sigortanızı yenilerseniz %40
 • Üçüncü poliçe yılınızın bitiminde kasko sigortanızı yenilerseniz %50
 • Dördüncü poliçe yılınızın bitiminde kasko sigortanızı yenilerseniz %60
 • Beşinci ve takip eden yıllarda hasar olmaması durumunda ise Süper %65 uygulamamız ile ayrıcalıklı indirim kazanırsınız.


Böylece 4 yıl sonunda kasko sigortanızı %60 indirimli satın alabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi kasko sigortasının fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Aracınızın kasko sigortası geçmişi ve bilgileri güncel olarak tutulmaktadır. Bundan dolayı arabanızı değiştirdiğinizde yeni araç için kasko sigortanızda ek belge ile araç değişikliği yaptırdığınızda mevcut hasarsızlık indirimi korunur.


Aracınızın kasko sigortası geçmişi ve bilgileri araç kasko şirketleri tarafından güncel olarak tutulmaktadır. Bundan dolayı kasko sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde bu hasarsızlık indirimi korunur.

Kasko sigortanızı yenilemek için kasko yenileme dönemi genelde poliçe vadesinin bitiş tarihinden 30 gün önce başlar ve bu tarihin bitimine kadar devam eder. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kasko bitmeden yenileme yapmanız gerektiğidir. Poliçe süresi bittikten sonra yenileme yapamazsınız ve hasarsızlık kademeniz gibi birçok kazandığınız hakkı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden poliçenizin süresi bitmeden yenileme yapmak çok önemlidir.

Kaza tespit tutanağı ile birlikte bize gönderilmesi gereken belgeler;

 • Poliçenin bir fotokopisi, 
 • Kaza yeri fotoğrafları, 
 • Araç sürücüsüne ait ehliyet 
 • Ruhsat fotokopisidir.

Aracınızın üzerinde fabrika çıkışında var olan orijinal aksesuarlar teminata dahildir. Orijinal olmayan aksesuarları ise marka, tip, seri numarası ve bedel olarak beyan ederek poliçe teminatlarınıza dahil ettirebilirsiniz.

Aracının satılması halinde kasko iptal olur, fakat yeni alınacak araç için bir sonraki poliçenin yine Doğa Sigorta’dan alınması durumunda, sigortalı olduğunuz sırada kazandığınız hasarsızlık indirimi satılan aracın satış tarihinden itibaren 180 gün boyunca korunur.

Kasko, yaptırılması zorunlu olmayan ve araç sahiplerinin inisiyatifinde bulunan bir sigorta türüdür. Trafik Sigortası ise, trafiğe çıkan her araç için yaptırılması kanunlarla mecburi kılınmış bir sigorta çeşididir. Haliyle kasko yaptırmamanın bir yaptırımı olmazken, trafik sigortası yaptırmamak para cezası, trafikten men gibi cezalarla karşılaşılmasına sebep olur. Kasko, sigortayı yaptıran araç sahibini ve aracını güvence altına alırken trafik sigortası, üçüncü kişilere verebileceğiniz maddi veya fiziki zararları teminat altına alan bir sigortadır. Trafik sigortası prim sınırı devlet tarafından belirlendiği için standarttır. Kaskoda ise tutar, poliçenin kapsamına göre belirlenir. Buradaki belirleyici faktör; sigorta sahibinin tercihleri olur. Kaskonun kapsamı daha geniş olduğu için trafik sigortasına oranla daha yüksek maliyetlidir.

Kasko sigortası, sigorta ödemesinin yapılmasından itibaren başlamak üzere 1 yıl boyunca geçerliliğe sahiptir. Eğer poliçe ödemesi taksitle gerçekleştirilirse, sigorta ilk peşinatın ödendiği gün başlatılacaktır. Taraflar arasında aksi kararlaştırılmadığı müddetçe sigorta, Türkiye saatiyle 12:00’da başlar ve bitim tarihinde aynı saatte geçerliliği sona erer.

Kendinizi, ailenizi ve aracınızı Doğa Sigortanın sunmuş olduğu temel kasko avantajları ile güvence altına alın!

 • Anlaşmalı Servis
 • Mini Onarım ve İkame Paketi
 • Doğal Afet ve Terör Paketi
 • İhtiyari Mali Mesuliyet ve Ferdi Kaza Paketi
 • Acil Sağlık Ambulans Hizmeti

Online kasko hesaplaması yaparak Doğa Sigorta’dan kasko teklifi almak şimdi çok kolay. Siz de aracınızın kasko değer hesaplamasını yaptırarak kolayca online teklif alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girerek en iyi kasko teklifini Doğa Sigorta güvencesiyle almak.


Trafikte kendisini ve aracını güvence altına almak isteyen her birey için kasko yaptırmak, zorunlu bir ihtiyaçtır. Çarpma, çalınma, yanma gibi risklerin ana teminat konularını oluşturduğu kasko sigortasında, ayrıca tercihe bağlı olarak ek teminatlar da eklenerek aracınızın korunma kapsamı genişletilebilir. Poliçe kapsamındaki teminatlar; kasko fiyatının belirlenmesindeki ana faktörlerden biridir. Söz konusu ana faktörlerden diğerini ise araç kasko değeri oluşturmaktadır. Bir aracın kasko değeri hesaplaması yapılırken; aracın markası, modeli ve yaşı baz alınarak her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından hazırlanan kasko değer listesi esas alınır.

Oto kasko aracınızın başka bir araçla çarpışması, aracın yabancı madde nedeniyle hasar alması, aracın yanması, aracın iç parçalarından biri ya da birkaçının çalınması ve araca 3. Şahıslar tarafından zarar verilmesi durumunda devreye girebilir.


Araçtaki maddi hasarların tamamı oto kasko güvenliği altına alınarak, araç sahiplerinin herhangi bir mağduriyet yaşamasının önüne geçilebilecektir. Çoğu zaman kasko yaptırmak gereksiz bir hizmet gibi gösterilir.


Ancak trafiğin büyük bir problem yarattığı günümüzde, trafik kazalarının bir hayli fazla olduğu görülebilecektir. Kazalarda hayat kurtarıcı olan kasko hem araç hem de sürücü için büyük bir güvence teşkil etmektedir. Bu noktada kasko ve dikkat edilmesi gerekenler neler bilinmelidir.


Araç sahipleri kasko yaptırırken, kasko dikkat edilecek hususlar neler konusuna önem vermek yerine en uygun kasko teklifi seçenekleri doğrultusunda kararını vermektedir. Ancak kasko konusunda fiyat bilgisinin öncesinde poliçe ve hizmet içeriğine önem vermek daha doğru olacaktır.


Doğa Sigorta araç sahiplerinin ihtiyaç duyabileceği her türlü hizmet içeriğine yer verebilmekte bu doğrultuda türlü teminatlar sunabilmektedir. Sunulan bu hizmetin yanı sıra ek hizmet ve fırsatlara da yer vererek, müşteri memnuniyeti sağlayabilmeyi hedeflemektedir.

Doğa Sigorta'da kasko teklifi verilirken aracın markası, modeli ve yaşı gibi detaylar önem verilmekte olup, bu doğrultuda fiyat belirlemesi yapılır. Ödeme seçenekleri ve hizmet bedelleri konusunda sizlere en nitelikli fiyat içeriğini sunan Doğa sigorta, aracınızın gerçek değeri üzerinden işlem yapmaktadır.


Bu noktada firmamız TSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği) tarafından belirlenen kasko değer listesini esas alır. Kasko değer listesinde yer alan fiyatlara, araca sonradan alınan aksesuarlar dahil edilmez. Sigortalılar bu aksesuarlarında kaskoya dahil edilmesini talep ediyorsa bu durumda sigortalıdan ek prim ödemesi istenecektir.


Kasko değer listesi MTV ödeme sırasında da baz alınmakta olup, bu değer 15 yaşa kadar olan araçları kapsar. 15 yaşından büyük araçlarda ise kaskonun değerine sigortalı ve sigorta yapan firma ortak olarak karar verebilir.


Doğa Sigorta araç sahiplerine en iyi kasko teklifi vererek, aracınızı her türlü riskten koruyabilecektir. Bu noktada her detaya yer veren firmamızda, kasko sigortası yaptırmanın sonrasında ek hizmet bedellerinin çıkarılması mümkün olmayacaktır.


Firmamızda çalışan tecrübeli çalışanlarımız kasko hizmeti alacağınız konularda merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlayarak, poliçe şartları hakkında her türlü bilgiyi verebilecektir.


Kasko sigortası yaptırmak istemeniz halinde firmamız sizin bütçenize uygun olacak şekilde ödeme koşulları oluşturabilecektir. Ayrıca dilerseniz web sitemiz üzerinden gerekli bilgileri bizimle paylaşarak online kasko teklifi de alabilir, Doğa Sigorta ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

01.04.2013 tarihinde yürürlüğe giren 4 farklı kasko çeşidi bulunmaktadır:

 1. Dar Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların bir kısmını kapsayan kasko çeşididir.
 2. Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını kapsayan kasko çeşididir.
 3. Genişletilmiş Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını ve ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek risklerden bir kısmını kapsayan kasko çeşididir.
 4. Tam Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını ve ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek risklerin tamamını kapsayan kasko çeşididir. 

Araç el değiştirdiği durumda, araca ait kasko poliçesi el değiştirmemektedir. Poliçe iptal edilerek, gün esasına dayalı para iadesi yapılır. Aracı satın alan kişinin yeni poliçe yaptırması gerekmektedir.

İlgili makamların çalınan aracın bulunabilmesi için yapacağı araştırmalar 30 gün içerisinde sonuç vermediği taktirde, makamdan alınacak yazı ile şirketimizden tazminat ödemesi alınmaktadır. Ödemenin ardından aracın bulunması halinde, sigortalı durumu yazı ile derhal bildirmekle yükümlüdür ve yapılan tazminat ödemesi iade edilir veya aracını şirketimize devreder.

Eksper çağrılması, dosyanın takibi gibi işlemler anlaşmalı servisler tarafından gerçekleştirilmektedir ve birçok hizmetten ücretsiz yararlanılmaktadır. Anlaşmasız servislerde yapılacak işlemlerde ise masraflar sigortalı tarafından ödenmektedir. 

Devam etmektedir. Hasarsızlık indirimi araca değil sigortalıya aittir ve yeni aldığı araç üzerinde bu hakkı kullanabilmektedir. 

01/04/2020 tarihi sonrası satın alınmış olan Kasko Sigorta poliçenizde “Min Onarım“ teminatı var ise şirketimiz “Mini Onarım Servisleri” ile irtibata geçerek hizmet alabilirsiniz.

Cam muafiyeti, sigorta şirketlerinin sigortalıyı anlaşmalı cam servisine yönlendirmesi ve sigortalının, aracının markasına ait servise gidip orada yaptırmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Sigorta şirketleri, poliçe priminde rekabet edebilmek için orijinal cam servisleri ve anlaşmalı cam servisleri açılımına girmektedir. Anlaşmalı servislerde orijinal cam fiyatı ile piyasadaki orijinal logolu olmayan camlar arasında markasına ve tipine göre %100-%400 arasında bir maliyet farkı bulunmaktadır. Bu durum ise poliçelerde prim farkı oluşturmaktadır.

Birçok teminattan oluşan kasko sigortası poliçesinde teminatları kısıtladığınız takdirde prim avantajı sağlarsınız. Sigortalı kişinin, alacağı poliçede ihtiyacı olan teminatları ve limitleri doğrultusunda seçmesi durumunda o sigortalı için full denilmektedir. Örneğin; asistans hizmetinde araç kiralama 7 değil 30 gün seçilmesi halinde prim yüksek olacaktır. Fakat ihtiyaç 15 günlük ise 15 gün tercih edilmesi prim tasarrufu sağlar ve dolayısıyla buna full denilebilir. Bir başka örnek ise; yetkili servis ya da anlaşmalı servis seçeneği prim farklılığı yaratacağından bu ve benzeri teminatlardaki ihtiyaçlar doğrultusunda alınması halinde full kasko oluşmuş olur.

Evet, 10 yaşındaki araçlara kasko sigortası yapılmaktadır. Eski araçlar için kasko sigortası yapılmamasının ana nedeni, araç parçalarının tedarik edilmesindeki sıkıntılar ve parçalardaki eskime payıdır. 10 yaşına kadar olan araçlara birçok sigorta şirketi teminat verirken, 10 yaşın üzerindeki araçlar için araç parçalarının tedarik problemleri ve parçalardaki eskime payı kaynaklı sorunlar sebebiyle destek olunmayabilir.