kasko

Kasko Değeri ve Kasko Teklifi

Kasko Sigortası poliçenizin primini hesaplayabilmemiz için aşağıdaki alanları eksiksiz doldurun.

Online Kasko Teklif Kolaylığı


Trafikte kendisini ve aracını güvence altına almak isteyen her birey için kasko yaptırmak, zorunlu bir ihtiyaçtır. Çarpma, çalınma, yanma gibi risklerin ana teminat konularını oluşturduğu kasko sigortasında, ayrıca tercihe bağlı olarak ek teminatlar da eklenerek aracınızın korunma kapsamı genişletilebilir. Poliçe kapsamındaki teminatlar; kasko fiyatının belirlenmesindeki ana faktörlerden biridir. Söz konusu ana faktörlerden diğerini ise araç kasko değeri oluşturmaktadır. Bir aracın kasko değeri hesaplaması yapılırken; aracın markası, modeli ve yaşı baz alınarak her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından hazırlanan kasko değer listesi esas alınır.

Hem sıfır hem de ikinci el araçlar için poliçe fiyatı belirlenirken kasko değer listesinden yararlanılır. Fakat araca sonradan eklenen aksesuarlar, fiyat belirlenirken kasko sigortası ile koruma altına alınmaz. Bu tarz aksesuarların poliçeye dâhil edilmesi için ek prim ödenmesi gerekmektedir. Kasko değer listesinde belirlenen fiyat Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenirken de temel alınır. Kasko araç değer listesinde motorlu kara taşıtları için baz alınan yaş 15’tir. Daha eski araçların kasko değerinin belirlenmesi kararı, sigortalı ve sigorta eden firma arasında verilir.

Kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri belirlenirken TSB, ikinci el araç alım-satımının yapıldığı internet ilan siteleri, galeriler, araba pazarları ve otomobil satışı ile ilgili yayın yapan organlardan yararlanır. İnternet ilan siteleri, son dönemlerde sektörde sağladığı kolaylıklar sayesinde daha çok tercih edilmeleri sebebiyle, TSB’nin de en çok yararlandığı kaynakların başında gelmektedir.

Online kasko hesaplaması yaparak Doğa Sigorta’dan teklif almak şimdi çok kolay. Siz de aracınızın kasko değer hesaplamasını yaptırarak kolayca online teklif alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girerek en iyi kasko teklifini Doğa Sigorta güvencesiyle almak.

devamını oku... »

question-chat

Kasko Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Kasko sigortası çeşitleri nelerdir?

01.04.2013 tarihinde yürürlüğe giren 4 farklı kasko çeşidi bulunmaktadır;
1)Dar Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların bir kısmını kapsayan kasko çeşididir.
2)Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını kapsayan kasko çeşididir.
3)Genişletilmiş Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını ve ek sözleşme ile teminat altına  alınabilecek risklerden bir kısmını kapsayan kasko çeşididir.
4)Tam Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını ve ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek risklerin tamamını kapsayan kasko çeşididir.

Kasko sigortası, kendi aracınıza gelen maddi zararları karşılayan sigorta türüdür. Trafik sigortası ise, aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan sigorta türüdür.

Araç el değiştirdiği durumda, araca ait kasko poliçesi el değiştirmemektedir. Poliçe iptal edilerek, gün esasına dayalı para iadesi yapılır. Aracı satın alan kişinin yeni poliçe yaptırması gerekmektedir.

İlgili makamların çalınan aracın bulunabilmesi için yapacağı araştırmalar 30 gün içerisinde sonuç vermediği taktirde, makamdan alınacak yazı ile şirketimizden tazminat ödemesi alınmaktadır. Ödemenin ardından aracın bulunması halinde, sigortalı durumu yazı ile derhal bildirmekle yükümlüdür ve yapılan tazminat ödemesi iade edilir veya aracını şirketimize devreder.

Eksper çağrılması, dosyanın takibi gibi işlemler anlaşmalı servisler tarafından gerçekleştirilmektedir ve birçok hizmetten ücretsiz yararlanılmaktadır. Anlaşmasız servislerde yapılacak işlemlerde ise masraflar sigortalı tarafından ödenmektedir.

Devam etmektedir. Hasarsızlık indirimi araca değil sigortalıya aittir ve yeni aldığı araç üzerinde bu hakkı kullanabilmektedir.

question-chat
İletişim

Şikayet, öneri ve taleplerle ilgili bize ulaşın.

Bize Ulaşın
x
Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek tanımlama bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Ediyorum