kasko

Kasko Değeri ve Kasko Teklifi

Kasko Sigortası poliçenizin primini hesaplayabilmemiz için aşağıdaki alanları eksiksiz doldurun.

Online Kasko Teklif Kolaylığı


Trafikte kendisini ve aracını güvence altına almak isteyen her birey için kasko yaptırmak, zorunlu bir ihtiyaçtır. Çarpma, çalınma, yanma gibi risklerin ana teminat konularını oluşturduğu kasko sigortasında, ayrıca tercihe bağlı olarak ek teminatlar da eklenerek aracınızın korunma kapsamı genişletilebilir. Poliçe kapsamındaki teminatlar; kasko fiyatının belirlenmesindeki ana faktörlerden biridir. Söz konusu ana faktörlerden diğerini ise araç kasko değeri oluşturmaktadır. Bir aracın kasko değeri hesaplaması yapılırken; aracın markası, modeli ve yaşı baz alınarak her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından hazırlanan kasko değer listesi esas alınır.

Hem sıfır hem de ikinci el araçlar için poliçe fiyatı belirlenirken kasko değer listesinden yararlanılır. Fakat araca sonradan eklenen aksesuarlar, fiyat belirlenirken kasko sigortası ile koruma altına alınmaz. Bu tarz aksesuarların poliçeye dâhil edilmesi için ek prim ödenmesi gerekmektedir. Kasko değer listesinde belirlenen fiyat Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenirken de temel alınır. Kasko araç değer listesinde motorlu kara taşıtları için baz alınan yaş 15’tir. Daha eski araçların kasko değerinin belirlenmesi kararı, sigortalı ve sigorta eden firma arasında verilir.

Kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri belirlenirken TSB, ikinci el araç alım-satımının yapıldığı internet ilan siteleri, galeriler, araba pazarları ve otomobil satışı ile ilgili yayın yapan organlardan yararlanır. İnternet ilan siteleri, son dönemlerde sektörde sağladığı kolaylıklar sayesinde daha çok tercih edilmeleri sebebiyle, TSB’nin de en çok yararlandığı kaynakların başında gelmektedir.

Online kasko hesaplaması yaparak Doğa Sigorta’dan teklif almak şimdi çok kolay. Siz de aracınızın kasko değer hesaplamasını yaptırarak kolayca online teklif alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girerek en iyi kasko teklifini Doğa Sigorta güvencesiyle almak.

Kasko Teklifi Alın!

Kasko, aracınızın yanması, çalınması, çalınmaya yönelik bir eylem yapılması ya da kazaya bağlı olarak ortaya çıkacak zararları güvence altına alan bir sigortadır. Tamamen isteğe bağlı olarak yaptırabileceğiniz Kasko Sigortası ile araçlarınızı olası zararlara karşı koruma altına alabilirsiniz.

Kasko yaptırarak kendinizi ve aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Belirli durumlarda ortaya çıkan tüm maddi hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Teminat kapsamına giren bir hasar oluşması durumunda piyasa rayiç değerine göre aracınızdaki tüm hasarlar karşılanmaktadır. Piyasa rayiç değerine göre maddi zararlarınız karşılandığı için mağduriyet yaşamazsınız.

Aracınızı çalınma, yanma, kaza gibi birçok duruma yönelik güvence altına almak istiyorsanız hemen kasko teklifi alın!

Kasko Yaptırmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kasko Sigortası yaptırmak için araç ruhsatınızdaki bilgiler gerekmektedir. İşleminizi acentelerimiz ve brokerlerimiz aracılığıyla yapıyorsanız araç ruhsatınızdaki bilgileri yetkili kişiye belirterek poliçenizi tanzim edebilirsiniz. Eğer işleminizi dogasigorta.com üzerinde gerçekleştiriyorsanız gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz girerek en iyi kasko teklifini Doğa Sigorta güvencesiyle alabilirsiniz.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko kendi içinde 4 farklı türe ayrılır. Kasko türü kapsadığı teminat kapsamında koruma alanları değişir. Risk durumlarına göre kasko türlerinde prim farkları çıkmaktadır. Bir seçim yapmadan önce kasko türleri hakkında bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Böylece sizlere ihtiyaç ve bütçe kapsamında en uygun kaskoyu sunabiliriz.

Kasko çeşitleri şu şekildedir;

Dar Kasko

Mini kasko olarak da nitelendirilen bu üründe ana teminatların belirli bir bölümü kapsamdadır. Bu yüzden diğer kasko çeşitlerine göre daha uygun maliyetlidir. Aracınızı belirli standartlar altında korumak istiyorsanız dar kaskoyu tercih edebilirsiniz.

Kasko

Ana teminatların tamamını kapsayan çeşittir. Aracınızı tam korumaya almak istiyorsanız kasko teklifi alabilirsiniz.

Genişletilmiş Kasko

Aracınız için ek teminatları poliçeye ekletmeyi düşünüyorsanız genişletilmiş kaskoyu tercih edebilirsiniz. Standart olarak yer alan ana teminatlara ek olarak istediğiniz bazı ek teminatları da kasko poliçenize ekletebilirsiniz. Piyasa şartlarına göre müşteri ihtiyaçlarını en çok karşılayan kasko çeşididir.

Tam Kasko

Tam kaskoda sigorta poliçesinde yer alan ana teminatların hepsi bulunmaktadır. Ayrıca ek teminatların hepsini poliçeye ekletebilirsiniz. Aracınızı olası tüm risklere karşı koruma altına almak için tam kasko yaptırabilirsiniz.

Kaskoda Ana Teminatlar Nelerdir?

Tüm kasko çeşitleri için standart olarak poliçede yer alan teminatlardır. Sadece dar kaskoda ana teminatların bir kısmı yer alabilir.

Ana teminatlar şu şekildedir;

Çarpma: Aracınızın trafik akışı içinde ya da park durumundayken başka bir aracın çarpmasıyla hasar alması durumunda hasar kasko tarafından karşılanır. Çarpışma: Aracınız bir kazada çarpışmaya bağlı olarak hasar aldıysa aracın tüm masrafları kasko sigortası kapsamındadır. Çalınma: Aracınızın çalınmasına bağlı olarak yaşanan maddi kayıplar kasko ile güvendedir. Yanma: Aracınız yandığında zararın tamamı kasko poliçesi kapsamında size ödenecektir.

Kasko Ek Teminatları Nelerdir?

Kasko poliçesinde standart olarak ana teminatların hepsi yer almaktadır. Ancak aracınızın maddi zarara uğrayabileceği farklı riskler de bulunur. Ana teminatlar dışında yer alan riskler ek teminatlar kapsamındadır.

Kasko ek teminatları şöyledir;

  • Aracınızın yurt dışında belirtilen durumlarda hasar görmesi
  • Terör eylemi, kitlesel halk hareketleri ve grev gibi olaylarda resmi görevlilerin müdahale etmesi sırasında aracınızın hasar alması
  • Sel, deprem, çığ, fırtına gibi doğal afetler sonucunda aracınızın hasar görmesi
  • Kemirgen hayvanların aracınıza zarar vermesi
  • Dolu yağışına bağlı olarak aracınızın hasar olması gibi birçok durum ek teminat olarak poliçeye eklenebilir.

Ek teminatların sayısı arttırılabilir. Birkaç tane ek teminat seçecekseniz genişletilmiş kasko yaptırabilirsiniz. Tüm ek teminatları istiyorsanız tam kasko yaptırmalısınız.

Bütçenize Uygun Kasko Teklifi Doğa Sigorta’da

Aracınızı birçok riske karşı garanti altına almak istiyorsanız Doğa Sigorta güvencesi sizinle! Hemen gerekli bilgileri girerek aracınız için kasko teklifi alabilirsiniz. “Güven Doğasında Var” ilkesiyle yola çıkan Doğa Sigorta geniş hizmet ağı ve deneyimli kadrosuyla araçlarınızı her türlü riske karşı bütçenize uygun kasko teklifleriyle güvence altına alıyor.

Devamını Göster »

question-chat

Kasko Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kasko sigortası çeşitleri nelerdir?

01.04.2013 tarihinde yürürlüğe giren 4 farklı kasko çeşidi bulunmaktadır;
1)Dar Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların bir kısmını kapsayan kasko çeşididir.
2)Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını kapsayan kasko çeşididir.
3)Genişletilmiş Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını ve ek sözleşme ile teminat altına  alınabilecek risklerden bir kısmını kapsayan kasko çeşididir.
4)Tam Kasko: Ana teminat gruplarında bulunan teminatların tamamını ve ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek risklerin tamamını kapsayan kasko çeşididir.

Araç el değiştirdiği durumda, araca ait kasko poliçesi el değiştirmemektedir. Poliçe iptal edilerek, gün esasına dayalı para iadesi yapılır. Aracı satın alan kişinin yeni poliçe yaptırması gerekmektedir.

İlgili makamların çalınan aracın bulunabilmesi için yapacağı araştırmalar 30 gün içerisinde sonuç vermediği taktirde, makamdan alınacak yazı ile şirketimizden tazminat ödemesi alınmaktadır. Ödemenin ardından aracın bulunması halinde, sigortalı durumu yazı ile derhal bildirmekle yükümlüdür ve yapılan tazminat ödemesi iade edilir veya aracını şirketimize devreder.

Eksper çağrılması, dosyanın takibi gibi işlemler anlaşmalı servisler tarafından gerçekleştirilmektedir ve birçok hizmetten ücretsiz yararlanılmaktadır. Anlaşmasız servislerde yapılacak işlemlerde ise masraflar sigortalı tarafından ödenmektedir.

Devam etmektedir. Hasarsızlık indirimi araca değil sigortalıya aittir ve yeni aldığı araç üzerinde bu hakkı kullanabilmektedir.

01/04/2020 tarihi sonrası satın alınmış olan Kasko Sigorta poliçenizde “Min Onarım“ teminatı var ise şirketimiz “Mini Onarım Servisleri” ile irtibata geçerek hizmet alabilirsiniz

Sigortayı yaptıran araç sahibinin ve aracının başına gelebilecek zararların karşılanmasını temin eden Kasko, motorlu kara taşıtı sigortasıdır ve bu sigorta ürününü yaptıran araç sahibi, trafikte karşılaşabileceği zararlara karşı hem kendisini hem de aracını güvenceye alır. Yaptırılması kanunlarla zorunlu tutulan bir sigorta türü olmayan Kasko Sigortası’nı yaptırmak ya da yaptırmamak araç sahiplerinin inisiyatifindedir. Trafikte ortaya çıkabilecek muhtemel riskli durumlar düşünüldüğünde araç ve araç sahiplerine sunduğu teminatlar sayesinde büyük önem arz eden bu sigorta ürününün amacı, sigorta sahibine ait motorlu aracın uğrayabileceği zararları tazmin etmektir. Öte yandan, Kasko Sigortası ürününde araç sahiplerine ek teminatlar sunulup esneklik sağlanarak özel planlar oluşturulabilmektedir.

Cam muafiyeti, sigorta şirketlerinin sigortalıyı anlaşmalı cam servisine yönlendirmesi ve sigortalının, aracının markasına ait servise gidip orada yaptırmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Sigorta şirketleri, poliçe priminde rekabet edebilmek için orijinal cam servisleri ve anlaşmalı cam servisleri açılımına girmektedir. Anlaşmalı servislerde orijinal cam fiyatı ile piyasadaki orijinal logolu olmayan camlar arasında markasına ve tipine göre %100-%400 arasında bir maliyet farkı bulunmaktadır. Bu durum ise poliçelerde prim farkı oluşturmaktadır.

Birçok teminattan oluşan Kasko Sigortası poliçesinde teminatları kısıtladığınız takdirde prim avantajı sağlarsınız. Sigortalı kişinin, alacağı poliçede ihtiyacı olan teminatları ve limitleri doğrultusunda seçmesi durumunda o sigortalı için full denilmektedir. Örneğin; asistans hizmetinde araç kiralama 7 değil 30 gün seçilmesi halinde prim yüksek olacaktır. Fakat ihtiyaç 15 günlük ise 15 gün tercih edilmesi prim tasarrufu sağlar ve dolayısıyla buna full denilebilir. Bir başka örnek ise; yetkili servis ya da anlaşmalı servis seçeneği prim farklılığı yaratacağından bu ve benzeri teminatlardaki ihtiyaçlar doğrultusunda alınması halinde full kasko oluşmuş olur.

Evet, 10 yaşındaki araçlara Kasko Sigortası yapılmaktadır. Eski araçlar için Kasko Sigortası yapılmamasının ana nedeni, araç parçalarının tedarik edilmesindeki sıkıntılar ve parçalardaki eskime payıdır. 10 yaşına kadar olan araçlara birçok sigorta şirketi teminat verirken, 10 yaşın üzerindeki araçlar için araç parçalarının tedarik problemleri ve parçalardaki eskime payı kaynaklı sorunlar sebebiyle destek olunamayabilir.

question-chat
İletişim

Şikayet, öneri ve taleplerle ilgili bize ulaşın.

Bize Ulaşın
x
Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek tanımlama bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Ediyorum