Twitter Logosu Neden X Oldu? Görsel
Güncel
01.11.2023

Twitter logosunun X olması, sosyal medya devinin Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra geçirdiği büyük değişimdir. En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, planlı ve büyük bir değişim sürecindedir. Ünlü milyarder Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra aldığı radikal kararlarla sık sık gündeme gelmektedir. Twitter logosu ve uygulama adı X olarak değiştikten sonra pek çok kişi bu konuda araştırma yapıyor. Bu yazımızda Twitter logosu neden X oldu sorusuna yanıt ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Twitter Logosu Neden Değişti?

Twitter logosunun değişimi ünlü milyarder Elon Musk’ın aldığı radikal kararlardan biridir. Dünyaca ünlü milyarder, Twitter’ı satın aldıktan sonra yapacağı değişiklikleri duyurdu. Kuş logosunu X olarak değiştiren ünlü milyarder Twitter’ın adresini de x.com olarak değiştirdi. Tüm bu hamleler, Elon Musk’ın eski adı Twitter olan platformu X adıyla “Her şeyin uygulaması” haline dönüştürme planının parçalarıdır.

X.Com Nedir?

X.com adresi, Kasım 1999 tarihinde Elon Musk tarafından kurulmuş bir şirkettir. Bu şirket, daha sonra Confinity ile birleşerek PayPal ismini aldı ve çevrimiçi banka olarak hizmet veriyor. Dünyanın ilk online bankalarından ve ödeme şirketlerinden biri olan X.com dönemin en popüler şirketiydi. Banka üzerindeki tüm mevduatlar ABD’de FDIC kurumu tarafından yasal olarak sigortalanmıştır.

Siyah Çarpının Anlamı Nedir?

Siyah çarpının anlamı X harfidir. Sosyal medya devi Twitter’ın logosu ve uygulama adı X harfiyle değiştirildi. Siyah bir font üzerine beyaz X harfi şeklinde yazılan logo sosyal medyada tartışma yarattı. Ünlü milyarder Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra bu uygulamanın uzun yıllardır bilinen mavi kuş logosunu değiştirdi. Musk’ın X harfini sevdiği ve bunu hayatının birçok yerinde kullandığı biliniyor.

Ünlü milyarder henüz çok zengin olmadığı dönemlerde kurduğu çevrim içi banka sitesinin adına X adını vermişti. Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın ilk modellerinden biri de Model X adıyla piyasaya sürülmüştü. Teknoloji milyarderinin ayrıca SpaceX adında bir uzay bilimleri şirketi bulunuyor. Ünlü iş insanı son dönemde yapay zekâ odaklı girişimlerine xAI adını verdi. Bunların arasında en önemlisi ise Elon Musk’ın en küçük çocuğuna XAEA12 adını vermesi oldu.

Twitter Ne Zaman Değişti?

Twitter adının değişimi ilk olarak 23 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleşti. Platformun yeni sahibi Elon Musk, sosyal medya uygulamasını basitçe X adı altında yeniden markalamaya karar verdi. Bu hamle pek çok kişi için sürpriz olsa da Twitter’ın X’e dönüşümü tek bir günde olmadı. Ünlü milyarder, şirketin çalışma şeklini değiştirerek Çin’in popüler mecrası WeChat platformuna benzer bir hale getirdi. X’i “her şeyin uygulaması” yapacağını duyuran Elon Musk, 240 milyon küresel kullanıcıya sahip Twitter’ı tek bir günde X yaptı.

X Platformunun Geleceği

X uygulamasının geleceği ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı. Her şey uygulaması sloganıyla yola çıkan Elon Musk, bu platformu WeChat benzeri bir sisteme sokacak. Çin merkezli WeChat uygulaması anlık mesajlaşma (WhatsApp benzeri), sosyal medya (Instagram benzeri) ve mobil ödeme (bankacılık uygulamaları gibi) özellikler taşıyor.

Twitter’ın eski doğrulama sistemini tamamen elden geçiren Elon Musk platformla ilgili radikal kararlar aldı. Eski adı Twitter olan X Corp sosyal ağı “her şey uygulaması olan X için bir hızlandırıcı olarak” satın aldığını ifade eden ünlü milyarderin değişim hamleleri sürüyor. Twitter logosu neden X oldu sorusunun asıl cevabını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.