Taha'nın yıllar sonra 'pastalı' doğum gününde hayalleri gerçek oldu

Taha'nın yıllar sonra 'pastalı' doğum gününde hayalleri gerçek oldu

Doğa Sigorta ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel gönüllü öğrenciler ile Abidinle Gülümse sosyal sorumluluk projesine katıldı.

Proje kapsamında, 11 yaşına giren Taha Dönmez PKU hastalığı nedeniyle ilk kez doğum günü pastası üfledi. Zoom üzerinden sürpriz doğum günü organizasyonu gerçekleştirilen Taha’nın doğum günü dilekleri Doğa Sigorta tarafından hediye edildi.

İstanbul Gaziosmanpaşa'da yaşayan 2 çocuklu Ali ve Nazmiye Dönmez çiftinin en büyük çocukları Taha'ya henüz bebekken genetik bir hastalık olan fenilketonüri yani PKU teşhisi konuldu. Sağlık ocağında topuktan alınan kanla tespit edilen hastalık sonrası Dönmez Ailesi'nin hayatı da değişti. Et, süt, deniz ürünleri, yumurta, kuru yemiş ve baklagil gibi protein içerikli pek çok gıdayı tüketemeyen Taha için özel bir beslenme programı izlendi. Aile, protein içeren yiyecekler beyinde ciddi hasara yol açabileceği için yıllarca Taha'nın özel beslenmesine dikkat etti. Ancak Taha için en zorlu zamanlar doğum günü kutlamaları oldu.


MUMLARI ÜFLERKEN POLİS OLMAYI DİLEDİ

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi öğrencileri ve Doğa Sigorta ise Abidinle Gülümse sorumluluk projesi kapsamında Taha'nın doğum günü hayalini gerçekleştirdi. Taha'nın diyetine uygun olarak düşük proteinli nişasta ve yumurta ikamesi, pudra şekeri ve düşük proteinli süt ile hazırlanan pastayla küçük çocuk ve ailesinin yaşadığı evde bir doğum günü düzenlendi. Yıllar sonra hayalindeki arabalı pastaya ve hediyelerine kavuşan Taha'nın mutluluğu ise herkesi duygulandırdı. Doğum günümü düzenleyen herkese teşekkür ediyorum diyen Taha Dönmez, ileride polis olmak istediğini ve pasta mumlarını üflerken ise bunu dilediğini belirtti.


“TAHA'NIN MUTLULUĞU TARİFSİZ”

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi öğrencilerini temsilen doğum gününe katılan Rumeysa Demirbaş ise Taha'nın gözlerindeki mutluluğun kendisini çok duygulandırdığını belirtti. Demirbaş, Abidinle Gülümse Projesi hakkında ise şunları söyledi:

“Proje kapsamında Taha için özel bir pasta hazırlattık. Daha sonra Taha ve ailesinin yaşadığı evde onun için bir doğum günü gerçekleştirdik. Amacımız Taha'nın bir hayalini gerçekleştirmekti. Onun gülümsemesini görmek bize yetti. Arabadan inip eve girdiğimizde bile bizi kapıda beklemesi, bakışlarındaki heyecan bizi çok etkiledi. O kadar mutlu olduk ki bu tarifsiz.”