Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, Kasko Sigortası alırken %60’a varan büyük indirim avantajları sunarak iyi sürücüleri ödüllendiren bir sistemdir. Söz konusu indirim oranları, hasarsızlık kademeleri göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Hasarsız geçirilen dönem 4 evre şeklinde değerlendirilmektedir. Bulunduğunuz dönemde herhangi bir hasar yaşamamanız halinde bir sonraki dönem için belli bir oranda indirim kazanmış olursunuz. Böylece her dönem için daha uygun fiyatlara kasko elde etmiş olursunuz.

Hasarsızlık İndirimi Şartları Nedir?

Poliçe fiyatınızı veya Kasko Sigortası teklifinizi belirleyen önemli unsurlardan biri olan hasarsızlık indiriminden yararlanmak için bazı şartları yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Hasarsızlık indirimi için aracın hasarsız bir süreç geçirmesi ve poliçe yenileme dönemlerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

1 – Hasarsızlık İndirimi Oranları Nelerdir?

Hasarsızlık kademe sistemi sayesinde düzenli olarak yaptırılan Kasko Sigortası çok uygun fiyatlara satın alınabilmektedir. İndirim oranları şu şekildedir;
  • İlk 12 aydan sonra sigorta süresi sonundaki yenileme oranı %30
  • İkinci 12 aydan sonra sigorta süresi sonundaki yenileme oranı %40
  • Üçüncü 12 aydan sonra sigorta süresi sonundaki yenileme oranı %50
  • Dördüncü 12 aydan sonra sigorta süresi sonunda yenileme oranı %60

2 – Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulur?

Kasko başlangıç süresinden itibaren 1 sene sürmektedir. Poliçenizi yenilemeniz gereken dönem geldiğinde eğer aracınızda herhangi bir hasar bulunmuyorsa söz konusu indirimden yararlanabilirsiniz. Sigorta sahibinin kusurlu olduğu kaza gerçekleşmesi durumunda kaza masrafı kasko tarafından ödenmektedir. Fakat bir sonraki dönemde indirimden yararlanma mümkün olmayacaktır. Aracın satılması ya da el değiştirmesi sonucunda bahsetmiş olduğumuz indirimi de kaybetmiş olursunuz. Çünkü bu durumda kasko sona erecek ve kullanılmayan primler de kişiye iade edilmiş olacaktır. Kaskonun yenilenmemesi ya da kaskoya ara verilmesi halinde de yine indirim hakkı kaybedilmiş olacaktır. Bu nedenle indirimlerden yararlanabilmek için kasko sürelerinin iyi bir şekilde takip edilmesinde yarar vardır.

3 – Yeni Araçta Hasarsızlık İndirimi

Yeni araç aldığınızda indirimden yararlanabilmek için poliçenizin ilk dönemini hasarsız bir şekilde geçirmeniz gerekmektedir. Yeni aracın 1 yıl sonunda herhangi bir hasarla karşılaşmaması halinde indirimden faydalanabilmektedir. Poliçe dönemi içerisinde sigorta sahibinin kusurlu olduğu kaza durumu yaşanması halinde de yine bu indirimden yararlanılma hakkı kaybedilmektedir.

4 – Hasarsızlık İndirimini Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Hasarsızlık indirimini bozmayan durumlar genel olarak şu şekildedir;

A - Mini Hasarlar
Mevcut aracın iç ve dış yüzeyde yer alan küçük, yani çizik sıyrık gibi hasarları poliçe şartları doğrultusunda indirimi bozmayan durumlar olarak değerlendirilebilmektedir.

B - Radyo Çalınması ya da Cam Kırılması
Radyo çalınması ya da cam kırılması gibi durumlar, sadece bir defaya mahsus olmak üzere indirimi bozmayan haller olarak değerlendirilir. Aynı dönemde aynı durumun tekrarlanması halinde indirimden yararlanma hakkı kaybedilmektedir.

C - %100 Rücu Durumu
Bu durumda indirimden yararlanma hakkı devam etmektedir. %100 rücu durumu herhangi bir kaza gerçekleşmesi halinde suçun tamamen karşı tarafa ait olmasını ifade etmektedir. Sürücünün hiçbir kusurunun olmaması tüm hatanın karşı tarafın olması durumunda tüm hasar kaybı temin edilmektedir. Ayrıca poliçeden kaynaklanan indirim hakkı da kaybolmamış olur. Fakat araç sahibinin tamamen kusursuz olduğunu yani tüm hatanın karşı tarafa ait olduğunu yasal belgeler ile ispat etmesi gerekmektedir.
question-chat
İletişim

Şikayet, öneri ve taleplerle ilgili bize ulaşın.

Bize Ulaşın
x
Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek tanımlama bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Ediyorum